Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur

Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni Olunur, Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur Gerekli Şartlar Nelerdir, Hemen Bilgi Verelim:

Beden eğitimi öğretmeni öğrencilere sportif faaliyetler ve sağlıklı yaşam hakkında bilgi veren ve uygulama yaptıran öğretmendir.

Beden eğitimi öğretmeni nasıl olur

TANIM
Çalıştığı eğitim kurumunda, öğrencilere beden eğitimi ile ilgili eğitim veren kişidir.

GÖREVLER
Beden eğitimi konusunda bilgi, beceri, tutum ve davranışların, belirli yaş grubundaki öğrencilere, belirli yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından  öğretim programları ve ilgili mevzuatta açıkça belirtilmektedir. Beden eğitimi öğretmeni bu programa uygun olarak bir yıllık plan hazırlar ve bu planı hayat geçirerek öğrencilere beden eğitimi konusunda bilgi ve beceri kazandırır.  Öğrencilerin başarılarını değerlendiren öğretmen bu başarıyı arttırmanın yollarını arar. Eğitici kollarla işbirliği yaparak öğrencilerinin becerilerinin gelişmesini sağlar.  Öğrencilerin  sorun takibini sağlayarak çözümünde onlara yardımcı olur. Nöbet günlerinde okulun diğer öğretmenleri ile birlikte disiplini sağlar. Sınıf öğretmeni olduğu sınıfta öğrencilerin gelecekle ilgili planlarında onlara rehberlik yapar.

KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ
– Yıllık plan, günlük plan, not defteri, yoklama fişi, ders kitapları, okul araç ve gereçleri, gülle, disk, barfiks, çeşitli halatlar, eşofman, spor ayakkabısı, kondisyon geliştirici aletler, ağırlık torbası, ağırlık yeleği , top vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Beden eğitimi öğretmeni olmak isteyenlerin; spor konusunda yetenekli, el, ayak ve bedenini uyum içinde kullanabilen, sağlam ve güçlü bir bedene sahip, spora karşı ilgili, bildiklerini aktarmada başarılı, dikkatli, işini seven, sorunlara çözüm bulup yol gösterebilen, öğrencilerin duygu ve düşüncelerine saygı gösterebilen yetenekli kimseler olması gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Beden eğitimi öğretmeni, çoğunlukla spor salonunda olmak üzere okul bahçesi ve sınıflarda görev yapar. Görev gereği genellikle ayaktadır. Çalışma ortamı çoğu zaman gürültülüdür.
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
– Beden eğitimi öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda beden eğitimi öğretmeni olarak görev alırlar. Beden eğitimi dersi dışında, Spor Faaliyetleri ve Milli Oyunlar, Spor İlkyardımı, Halk Oyunları, Spor Yönetimi ve Organizasyon, Spor Psikolojisi gibi dersleri de yönetirler . Beden eğitimi öğretmenleri, çeşitli spor merkezlerinde çalışabilirler.
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları, Eğitim Fakülteleri, Fen-Edebiyat Fakülteleri, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokullarının “Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği” bölümlerini bitirdikten sonra beden eğitimi öğretimi olmak mümkündür.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince, Spor Bilgisine Giriş, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Atletizm, Spor Fizyolojisi, Spor Masajı, Beslenme, Özel Öğretim Yöntemleri, Eğitim Sosyolojisi vb. dersler okutulur ve bu derslerin tümünden başarılı olanlar mezuniyet hakkı kazanmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
Üniversitelerde lisansüstü eğitim yapılarak akademik kariyer kazanılabilir. Ayrıca antrenörlük, monitörlük, masörlük ve kondisyonerdik yapabilir, turizm sektöründe animatör olarak çalışabilirler.

Beden Eğitimi Öğretmeni Olmak İçin Gerekli Şartlar Konusunda Düşüncelerinizi ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Fadime dedi ki:

    gerçekten çok işime yaradı, burası olmasa beden öğretmeni nasıl olunur bilmeyecektim. beğendim harikasınız

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781