Okullarda Formatör Öğretmen Nasıl Olunur

Öğretmenleri ilgilendiren bir konuda bilgilendirme yapmak istedim. Bu yazımda “Formatör öğretmen nasıl olunur ?” sorusunun yanıt vereceğim. Formatör öğretmen nedir ? Dilerseniz öncelikle bunu açıklayalım.
Formatör öğretmen, okulların bilgisayar ve bilgisayar sistemli araç gereçlerin bakımından sorumlu ; aynı zamanda okulda görev yapan öğretmen ve idarecilere bilgisayar yazılımı – donanımı konusunda yardımcı olan personeldir. Formatörler, 6 aylık dönemler halinde görevlendirilir ve okulun idareci sınıfından sayılırlar. Okul müdürü ve müdür yardımcıları gibi 08:00 – 17:00 mesai saatlerine tâbidirler. Kendi branşlarında okulda ihtiyaç bulunması halinde formatör öğretmenlere en fazla 6 saat ders verilebilir. Bu 6 saat derse girip girmemesi alacağı ek ders ücretini etkilemez. Yıllık izinleri idareciler gibi olup 20 gündür. Ancak, geçtiğimiz yıllarda Milli Eğitim Bakanı tarafından yayınlanan genelgeye göre, formatörler dilerlerse yaz tatilinde , ek ders almamak şartıyla diğer öğretmenler gibi tatile gidebilirler.

zeka

Formatör Nasıl Olunur

Okullarda formatör öğretmen olma önceliği varsa bilişim teknolojileri öğretmenlerindedir. Okulda bilişim teknolojileri öğretmeninin olmaması durumunda formatörlük sertifikası olan herhangi bir öğretmenin başvurusu halinde, 6 aylık dönem için formatör öğretmen olarak seçilir. Bu sertifika, çeşitli zaman dilimlerinde Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından açılan 180 saatlik kursa başvurup tamamlayan her öğretmene verilir. Kurs süresince eğitici formatörler tarafından, kursiyerlere donanım ve çeşitli yazılım konularında temel düzeyde eğitim verilir.

Formatör öğretmen başvurularına sertifikası olan her öğretmen başvuru yapabilir. Başvurular genel olarak yılda iki sefer Ocak ve Haziran aylarında yapılır. Görevlendirmeler 6 ayda bir yeniden başvuru yapmak sûretiyle yenilenir.

derszamani.net

6 yorum

  1. Bence formatör öğretmen sadece bilişim öğretmeni olmalı. Çünkü bilişim öğretmeni 4 yıl bilgisayar, yazılım, donanım dersi almış. Diğer branştan biri sadece kurs süresi boyunca çaba sarf edip formatör olabiliyor.Bu durum bence bilgisayar öğretmeni için haksızlık. Ayrıca formatörlük biraz daha cazip bir görev. O yüzden başka branştan biri uyanıklık yapıp o görevi almak için çalışabilir. Bilişim öğretmeni ile formatör olan öğretmen arasında dargınlık ve gerginlik yaşanabilir. Bence o işi bilişim öğretmeni daha iyi yapar.Kurs süresince başka branştan bir kişi ne kadar bilgi sahibi olabilir.

    • Sınıf öğretmeniyim 1998 den beri aktif olarak bilgisayar yazılımı donanımı webtasarimi video ve resim düzenleme bir dönem kodlama her birinde bir kaç yıl ayrı ayrı uzman olarak zaman harcadım :)

    • Yazıyı tam anlamamışsınız sanki hocam. Öncelik Bilişim öğretmenine ait. Bilişim öğretmeni yoksa ya da formatör olmak istemiyorsa sertifikası olan formatör olur. Ayrıca bir sürü branştan farklı branşlara geçen öğretmenler var. örn. sınıf öğretmeni tek. tas., özel eğitim beden matematik vb.. Sanki herşey olması gibi de akınıza takılan bu mu oldu :))

  2. Bence formatör sadece bilişim öğretmeni olmalı. Çünkü biz dört yıl o bölümü okuyoruz.Sertifika alan ise sadece bir kurs süresi çaba sarf edip olabiliyor. Şimdi diyelim ki bir okulda bilişim öğretmeni varsa siz gidip başka bir branştan birini formatör yaptığınız zaman bilişim öğretmenine haksızlık yapmış oluyorsunuz. Ayrıca bilişim öğretmeni ile formatör olan diğer öğretmen arasında dalgınlık ya da gerginlik yaşanabilir. Son olarak formatörlük biraz daha cazip bir görev. O yüzden başka branştan biri uyanıklık yapıp o görevi almak için hem gider sertifika alır hem ne bileyim başka sorunlar yaşanabilir. Benim görüşüm öyle.

  3. Yanlış biliyorsunuz.6 Aylık dönemler ile değil,1.ve 2.dönem olmak üzere iki ayrı dönemler şeklinde görevlendirilirler ve okulun açık olduğu ders saatlerinde okulda bulunurlar.Eğer okul ikili eğitim yapıyorsa sadece sabahçı ya da öğleci olarak görevlendirilirler.08-17 mesaiye tabi olmadıkları gibi, girmek zorunda oldukları ders saati 6 değil 15’tir. Yeni adı da “Bilişim Rehber Öğretmenliğidir.” BTR Öğretmeni

  4. Formatör öğretmenlerin girmesi gereken minimum ders sayısıyla ilgili farklı yazılar gördüm. Tarih olarak en güncel sizin yazınız gözüküyor. Maksimum girilmesi gereken ders sayısının 6 olduğuna dair resmi bir referans gösterebilir misiniz ? Okulumda formatör öğretmen olarak 15 saat derse girmem gerektiği söyleniyor. Eğer maksium 6 saat olduğuna dair resmi bir yazı paylaşabilirseniz, okul yönetimine gösterip durumu düzeltmek istiyorum.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.