Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2020

Başbakan Olmak İçin Hangi Okulları Okumak Gerekir?

Bu yazımızda başbakan olmak için hangi okulları okumak gerekir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Başbakan, hükümetin başıdır. Hükümet, yürütme erkini oluşturur. Yürütmenin başı başbakan ve cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanı, başbakanın kurduğu hükümeti onaylar ve hükümet güvenoyu alarak göreve başlar.

Başbakan olmak için milletvekili olma şartlarının yerine getirilmesi gerekir. Bu bakımdan hangi okuldan mezun olunduğun bir önemi yoktur. Fakat zorunlu eğitimin haricinde yükseköğrenim yapan kişilerin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi okuyarak özellikle kendini yetiştirmesi daha uygundur.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi okuyan bir birey daha kolay başbakanlık yapabilir.

Başbakan olmak için 25 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Askerlik hizmetini yapmış olmak gerekir. Taksirli ve yüz kızartıcı suç işlememiş olmak gerekir. İdeolojik fikirler taşımamak gerekir. Devlet sırrını ifşa etmiş olmamak gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Oya dedi ki:

    Başbakan nasıl olunur diye bir ödevim vardı ve her sitede karmakarışık bilgiler vardı bu yazıda ise bilgiler çok sade ve aynı şekilde tam bilgiler o yüzden bu site süpermiş diyebilirim.

Yorum Yaz