Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Mart 2021

Cumhurbaşkanı Olmak İçin Hangi Okulları Okumak Gerekir?

Bu yazımızda cumhurbaşkanı olmak için hangi okulları okumak gerekir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cumhurbaşkanı, cumhuriyet yönetim sistemlerinde en baştaki isimdir. Cumhur, halk demektir. Halka başkanlık eden, yürütmenin bir kısmını elinde bulunduran, yasamanın oyuyla seçilen ve yargıda atamalar yapan cumhurbaşkanları vardır.

Cumhurbaşkanını halk seçebilir. Halkın seçtiği cumhurbaşkanının görev yapma süresi 5 yıldır. Bir kişi en fazla iki defa cumhurbaşkanlığı yapabilir. Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmak zorundadır. Türkiye vatandaşı olmak zorundadır. Yükseköğrenim görmüş olmak zorundadır.

Cumhurbaşkanı olmak için üniversite mezunu olup, kırk yaşını doldurmak yeterlidir. Fakat Türkiye vatandaşları, üniversite olarak Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi seçerse, dil öğrenip kendini geliştirirse cumhurbaşkanı olmak için daha elverişli hale gelir. Cumhurbaşkanı her Türkiye vatandaşının demokratik hakkıdır. Seçme ve seçilme hakkı, vatandaşa tanınan bir haktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Huseyin dedi ki:

  Az daha okumam lazim sonra ins bastayimm

 2. Nasa dedi ki:

  Yükseköğrenim diyorsunizda Başımızdaki cumhurbaşkaninin diplomasi bile yok 😑

 3. tc dedi ki:

  E tayyip nasıl cumhur başkanı oldu peki

 4. sema dedi ki:

  İşte bu çok iyi oldu. cumhurbaşkanı olmak için neler gerekir kısa ve çok harika olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık diyorum, hemen yazıyorum. :)

 5. HaktanGurur dedi ki:

  Cumhurbaşkanı nasıl olunur çok merak ettiğim bir konuydu internette araştırma yaptım bir çok yazı okudum ama sizin bu yazınızla en net ve yalın bilgiler elde ettim

Yorum Yaz