Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Petrol Haricinde Başka Hangi Enerji Kaynakları İçin Kullanılabilir?

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı petrol haricinde başka hangi enerji kaynakları için kullanılabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bakü – Tiflis – Ceyhan Petrol Boru Hattı dünyanın en önemli enerji transferinin gerçekleştiği bir hattır. Bu hat birçok ülkeyi ve şehri birbirine bağlamaktadır. Enerji sevkiyatının stratejik olarak gerçekleşmesinde ve belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Petrol, fosil yakıtlardandır. Fosil yakıtlar yandığından karbon ve türevleri açığa çıkarak çevreye zarar verir.

Petrol alternatifi olarak doğalgaz da kullanılmaktadır. Bununla beraber doğal enerji kaynakları olarak yenilenebilir enerji kaynakları da kullanılmaktadır. Bunlar rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, jeotermal enerji, hidroelektrik enerji şeklinde sıralanmaktadır. Maliyeti ucuz ve tükenmeyen enerji kaynakları olarak ihtiyacı karşılamaktadır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. emel dedi ki:

    Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı petrol haricinde başka enerji kaynakları için kullanılabilir bence. Doğalgaz da taşınabilir bu hat sayesinde. Tüm fosil yakıtların başka şehirlere ulaşması için uygun bir hattır.

Yorum Yaz