Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattına Niçin Tüm Dünyanın Enerji ve Güvenlik Hattı Denilmektedir?

Bu yazımızda Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattına niçin tüm dünyanın enerji ve güvenlik hattı denilmektedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bakü – Tiflis – Ceyhan Petrol Boru Hattı, Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden geçerek ortadoğu ve Asya kıtası arasında petrol transferinin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bakü – Tiflis – Ceyhan Petrol Boru Hattı, petrol rezervlerinin güvenliğini ve enerji sevkiyatının önemine haiz olarak önemli enerji transfer noktalarından biridir.

Petrol boru hattı, tüm dünyanın enerji ve güvenlik hattıdır. Çünkü petrol bütün dünyanın ihtiyacı olarak tüketilmektedir. Hattan  geçen petrol rezervi tüm dünyanın ihtiyacını karşılayacak miktardadır. Birçok şehirden ve ülkeler arası sınırlardan geçerek bütün bir coğrafyaya yayılması hattın önemini arttırmaktadır. Boru hattı bu nedenle bütün dünya için önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nevşin dedi ki:

    Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattına niçin tüm dünyanın enerji ve güvenlik hattı denilmektedir bilmiyorum. Petrol taşıyacağı için petrolünde enerji kaynağı olmasından mı ? Soğuk savaşarın günümüzde petrol gibi kaynaklar yüzünden olduğu içinde güvenlik hattı olabilir.

Yorum Yaz