Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Babalar Günü Ne Zaman ( 17 Haziran 2018 Babalar Günü)

2018 Babalar Günü Ne Zaman ? Babalar Günü Ne Zaman

Babalar günü yaklaşırken bende unutan aklından çıkanlar olur diye bir hatırlatma konusu açayım dedim.Malum iş hayatı temposu derken unutuyor insan.

Hemen Söyleyelim Babalar Günü 17 Haziran Pazar günü …

2012 Babalar Günü Ne Zaman? 2012 Babalar Günü - 2012 Babalar Günü Hangi Gün TarihiBabalar Günü Neden Kutlanır Biliyor muydunuz ?

Babalar Günü, babaların onuruna kutlanan ve pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan özel bir gündür.

Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Günü‘nün de bir geçmişi vardır. Bazı tarihçiler, Babalar Günü’nün Antik Roma’da bile kutlandığını belirtiyor. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü’nün Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunuyor. Batı Virginia’da yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söyleniyor. Annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyor.

Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiştir. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüştür.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmış daha sonra diğer eyaletlere yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlanmıştır. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır.

Katoliklerin Babalar Günü‘ne getirdikleri yorum ise diğerlerinden çok farklıdır. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp peygamberleri İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Avrupa’da ise ilk defa 1954 yılında İngiltere’de kutlanmış ayrıca bu geleneğin kıtada yayılmasına öncü olmuştur.

2018 Babalar Günü 17 Haziran 2018 tarihinde kutlanacak.Bunu geneller isek Babalar günü her yıl Haziran ayının 3. Pazar günüdür.

2018 Babalar Günü Ne Zaman? 2018 Babalar Günü – 2018 Babalar Günü Hangi Gün Tarihi

derszamani.net

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ferry dedi ki:

    Very many thanks idened.So from what you have been able to achieve here I believe we can safely say that the apparent pattern is at least not random. Is that a correct synopsis of your findings?

Yorum Yaz