Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Eylül 2021

Babalar Günü Ne Zaman 2018 Tarihi

2018 Babalar Günü Ne Zaman

Bu yıl 17 Haziran Pazar günü kutlanacak olan Babalar Günü,her haziran ayının 3. Pazar günü kutlanır.Bazı araştırmacılar babalar gününün Batı Virginia’da yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için kutlanmasını istediğini söylüyor. Ancak herhangi bir tarih verilmiyor. Peki Babalar Günü ne zaman 2018 tarihi :

Babalar Günü Ne Zaman

Babalar Günü Tarihi : 17 Haziran 2018 Pazar

Farklı fikirde olan başka grup araştırmacılar ise 1910 yılında Washington’da 6. çocuğunu doğururken ölen John Bruce Dodd’un annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası Willliam Smart’a armağan edilen bir gün olduğunu belirtiyor. Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd’u ve kardeşlerini büyütmeye çalışan William Jackson Smart ihtiyaçları karşılamak için bir yandan çiftlikte çalışmış. Dodd babasının fedakarlıklarını anlayacak kadar büyüdüğünde anneler günü varken babalar günü olmamasını kendine ve babasına yedirememiş ve 5 Haziran gününün babalar günü olarak nitelendirilmesi için bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar çaba sarf etmeye devam etmiş.

Sonunda babalar günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’ın Spokane şehrinde kutlanmış ve ABD’nin diğer bölgelerine de yayılmıştır.Ancak resmi olarak da 1924 yılında ABD başkanı Calvin Coolidge’in de destekleriyle kutlanmıştır. Haziran’ın 3. Pazarında kutlanacağı ise 1966’da başkan Lyndon Johnson’ın açıkladığı bildiriyle açıklanmıştır.

Katolikler ise babalar günün çok farklı şekilde açıklamakta.Dini açıdan ele aldıkları bu günü Hz. İsa’nın babası adına 19 Mart’ı St.Joseph Günü olarak kendi babalarına armağan ediyorlar.Babalar günü Türkiye’de de 1980’lerin sonlarında kabul görmüş ve Haziran ayının pazarı bütün babalara armağan edilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz