Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ocak 2022

Atatürk’ün Okuduğu Okullar Sıralaması

Bu yazımızda Atatürk’ün okuduğu okullar sıralaması kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Kız kardeşi Makbule’dir. Küçük yaşta mahalle mektebine başlamıştır. Annesinin isteği üzerine mahalle mektebine gitmiştir.

Babası Mustafa Kemal’i mahalle mektebinden alarak Şemsi Efendi Okulu’na yazdırmıştır. Burada eğitim ve öğretim hayatına devam eden Mustafa Kemal, küçük yaşta babasını kaybetmiştir. Ailesiyle beraber dayısının çiftliğine taşınmıştır.

Burada vakit geçiren Mustafa Kemal, okumaya devam etmiştir. Selanik Mülkiyesi’ne başlayan Mustafa Kemal, her zaman asker olma hayali kurduğu için mülkiyeyi yarıda bırakarak askeri okula yönelmiştir. Selanik’te askeri okulun orta kısmına başlamıştır.

Selanik’ten Makedonya’ya giderek askeri eğitim hayatını lise düzeyinde devam ettirmiştir. Daha sonra İstanbul’a dönerek askeri okulları bitirmiş ve asker olmuştur.

Atatürk’ün okuduğu okullar sıralaması şu şekildedir:

*Mahalle Mektebi

*Şemsi Efendi Okulu

*Selanik Mülkiye Rüştiyesi

*Selanik Askeri Rüştiyesi

*Manastır Askeri İdadisi

*İstanbul Harp Okulu

*İstanbul Harp Akademisi

Eğitim ve öğretim hayatı asker olma hayalinin gerçekleşmesiyle devam eden Mustafa Kemal, mezun olunca 1905 yılında Şam’da 5. Ordu’da staj yapmıştır. 1911 yılında Trablusgarp Savaşı’na katılmıştır. 1913 yılında Balkanlar Savaşı’na katılmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda Filistin ve Çanakkale Cepheleri’nde görev yapmıştır.

Milli Mücadele döneminde Kurtuluş Savaşı’nı yönetmiştir. Sakarya Meydan Muharebesi, büyük Taarruz, Dumlupınar Savaşları’nda görev almıştır. Mareşal ve Gazi unvanı kendisine tevdi edilmiştir. Milli Mücadele’nin ardından cumhuriyeti ilan etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu Cumhurbaşkanı görevini 15 yıl sürdürmüştür.

Atatürk’ün Okuduğu Okullar Sıralaması Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melis dedi ki:

    yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, Atatürk’ün sırayla okuduğu okullarıkısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz