Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ocak 2022

Atatürk’ün Liderlik Özellikleri İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda Atatürk’ün liderlik özellikleri ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını iki kısımda inceleyebiliriz. Birinci kısımda eğitim hayatıyla başlayan askerlik dönemi vardır. İkinci kısımda ise askerlikten istifa etmesiyle başlayan siyasi dönemi vardır. Bu iki dönem de Atatürk’ün liderlik özelliklerinin öne çıktığı dönemlerdir.

Askerlik döneminde, dünyada silahlanma yarışının ve sömürgecilik faaliyetlerinin hızlanması sonucunda birçok savaş yaşanmıştır. Atatürk, bir Osmanlı askeri olarak bütün bu savaşlara maruz kalmış ve savaş alanlarında görev yapmıştır.

Trablusgarp, Balkanlar, Filistin, Çanakkale görev aldığı savaşlar ve cephelerdir. Burada askerlik döneminde etkili olduğu savaş alanları zikredilmiştir. 1919’a kadar olan döneminde Osmanlı Devleti tarafından azimli, kararlı, disiplinli, çalışkan ve lider ruhlu olduğu için görevlendirilmiştir. Savaşların ardından Milli Mücadele’de görevlendirilmesinin sebebi de liderliğin vermiş olduğu güven duygusudur.

Zeki bir insan olduğu için daima siyasete uygun, akıllı ve dinamikleri kontrol edebilen, kitleleri etkileyebilen bir lider kişiliğe sahip olmuştur.

Askerlikten istifa ettiği Milli Mücadele yıllarında, Ankara merkezli bir hükümet oluşturup örgütlenmeyi yönetmesi de liderlik özelliklerinin sayesindedir. Milli Mücadele’nin 4 – 5 sene gibi büyük savaşların üstesinden gelinerek sona ermesi Mustafa Kemal’in örgütlenme ve yönetme ideallerinin bir göstergesidir.

Cumhuriyetin ilanından sonra Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesi de meclisin O’na karşı olan teveccühü ile olmuştur. Lider ruhlu ve askerliği bildiği kadar siyaseti, politikayı da bilmesi ve yönetmesi liderlik özelliklerinin bir tezahürüdür.

Bu nedenlerle hem askeri hem siyasi açıdan istediğini elde etmiş, bu anlamda başarılı bir liderdir.

Atatürk’ün Liderlik Özellikleri İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz