Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Atatürk ile İlgili Bilgiler Kısaca

Aşağıda Atatürk ile ilgili bilgiler kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Küçük yaşlarda dayısının çiftliğine yerleşmişlerdir. Burada hem çiftlikte vakit geçirmiş hem de okuluna devam etmiştir. Önceleri annesinin isteğiyle mahalle mektebine gitmiştir. Babası da onu Şemsi Efendi Okulu’na yazdırmıştır.

Gençlik yıllarında mülkiye okuluna girmiştir. Mülkiyeden ayrılmak isteyerek her daim hayalini kurduğu askeri okullara girmeyi planlamıştır. Her zaman asker olmak isteğini içinde tutan Mustafa Kemal, önemli bir karar vererek askeri okullara girmiş ve üstün bir başarı göstererek Osmanlı Subayı unvanıyla mezuniyetini elde etmiştir.

Bir Osmanlı Subayı olarak Şam’da 5. Ordu’da görev yapmıştır. Balkan Savaşları ve Trablusgarp Savaşı’nda görev almıştır. Ardından Birinci Dünya Savaşı yıllarında birçok cephede bulunmuştur. Kanal Cephesi, Filistin Cephesi, Çanakkale Cephesi en önemli cephelerdendir.

Harp sonrası Osmanlı’nın siyasi, idari ve iktisadi olarak zayıflaması sonucunda Milli Mücadele’nin başlaması ve yeniden devlet kurma fikirlerinin ortaya çıkması sonucunda Anadolu’da örgütlenmeyi yönetmiş ve Ankara Hükümeti’ni kurarak meclisin açılmasını sağlamıştır.

Milli Mücadele’nin sona ermesinden ve üç sene süren Yunan Harbi’nin neticelenmesinin ardından cumhuriyetin ilan edilmesini sağlayarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu cumhurbaşkanı sıfatını almıştır. 10 Kasım 1938 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybetmiştir. Naaşı 15 sene sonra 10 Kasım 1953 günü Anıtkabir’e nakledilmiştir.

Atatürk ile İlgili Bilgiler Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Meltem dedi ki:

    Selamlar bu site vallaha billaha dikkat çekici, öğretmen beğendi, Atatürk ile İlgili Bilgiler Kısaca tam istediğim gibi olmuş, her yazıyı beğenmem, çok zor beğenen birisiyim, ona göre anlayın değerinizi.

Yorum Yaz