Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Atatürk Cumhuriyeti Neden Türk Gençliğine Emanet Etmiştir?

Bu yazımızda Atatürk cumhuriyeti neden Türk gençliğine emanet etmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye cumhuriyeti 29 Ekim 1923’te cumhuriyetin ilan edilmesiyle resmi olarak kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’tür. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının cumhuriyeti ilan etmesiyle ulus – devlet anlayışına uygun reformlar da beraberinde yapılmaya başlanmıştır.

Bir ülkenin devamlılığını gerçekleştiren devlet, millet ve kültür olarak yaşamasını sağlayan sahip olduğu genç nüfustur. Çünkü insan fıtratı gereği genç olmak dinamik olmayı gerektirir. Gençlik, istikbal ve istiklal mücadelesini daha uzun soluklu verebilir.

Bu nedenlerle dünyanın her yerinde milli değerler ve devlet normları gençlere emanet edilerek, gençlerin emekleri ve omuzları üzerinde yükselir. Bu cumhuriyet için de böyle olmuştur. Bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin korunmasını, geliştirilmesini gençlere bırakmıştır. Bu emaneti taşıyabileceğine kanaat getirdiği için gençleri seçmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. NDNG-ENES BATUR SUNGURTEKİN dedi ki:

  BEN ENES BATUR KANALIMA ABONE OLUN.

 2. deha. dedi ki:

  Atatürk geleceğin yeni nesilleri olacak olan gençlere bir armağan bırakmak istemiş hem cumhuriyeti geliştirmeleri için onlara bir fırsat vermiştir ve cumhuriyetin devamlılığının korunmasını arzu etmiştir

  1. filozof dedi ki:

   Harika bir düşünce.Tebrikler!

 3. Ayşe dedi ki:

  Atatürk Türkiye Cumhuriyetini gençlere emanet etmiştir çünkü Türk genci çalışkandır ve azimlidir

 4. ahsen dedi ki:

  Atatürk Türkiye Cumhuriyetini gençlere emanet etmiştir çünkü Türk genci çalışkandır ve azimlidir. Atatürk Cumhuriyeti neden Türk gencine emanet etmiştir sorusuna en güzel cevap olmuştur. Teşekkürler.

Yorum Yaz