Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Temmuz 2021

Cumhuriyet Neden İlan Edilmiştir?

Bu yazımızda cumhuriyet neden ilan edilmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünyada yaşanan teknik ilerleme ve ideolojik döngüler Birinci Dünya Savaşı’nın meydana gelmesine neden olmuştur. Milliyetçilik akımının kuvvetlenmesi, silahlanma yarışlarının yaşanması savaş olarak patlak vermiştir.

 

Birinci Dünya Savaşı’na Alman kurnazlığı ile giren Osmanlı Devleti, mağlup olmadığı halde yenilmiş sayılarak savaş sonrasında da işgallere maruz kalmıştır. Milli Mücadele yılları bu nedenle yaşanmıştır. Düşman, milli kuvvetlerin direnciyle karşılaşınca yurdu terk etmiştir.

Milli Mücadele yıllarının ardından Ankara Hükümeti tarafından kurulan Büyük Millet Meclisi’nde saltanat kaldırılmıştır. Ulus – devlet anlayışına göre kurulacak olan yeni devletin de rejiminin belirlenmesi söz konusu olmuştur.

Cumhuriyet, Mustafa Kemal’in aklında olan bir rejimdir. Halkın kendi kendini yönetmesi, halkın egemenliğine dayanan bir yönetim sistemi olması nedeniyle 29 Ekim 1923’te ilan edilmiştir. Böylece Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gülsu dedi ki:

    cumhuriyetin ilan edilmesinin nedenleri oldukça fazla ama bu yazıda hepsini özetleyerek düzerek ve faydalı bir şekilde açıklamışsınız.

Yorum Yaz