Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2021

Ataol Behramoğlu Hayatı Kısaca Özeti

Bu yazımızda Ataol Behramoğlu hayatı kısaca özeti kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ataol Behramoğlu, 13 Nisan 1942 yılında Çatalca’da doğmuştur. İstanbul doğumlu olan Ataol Behramoğlu, günümüz şair ve yazarlarındandır. Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi’nde Rus Dili ve Edebiyatı okumuştur.

 

Bir müddet İngiltere, Fransa ve Sovyetler Birliği’nde yaşamıştır. Bundan önce adını 1960’ta Varlık Dergisi’nde yayınlanan şiiriyle duyurmuştur. Döneminin şairleri arasında farklı bir şiir ekolü oluşturmak istemiştir.

İsmet Özel ile birlikte Halkın Dostları isimli bir dergi çıkarmıştır. Yayıncılık hayatına kardeşi Nihat Behram ile birlikte çıkardığı Militan Dergisi ile devam etmiştir.

Bir dönem Şehir Tiyatroları’nda da görevler almıştır. Dramaturgluk yapmıştır. Daha sonra Adam Yayınevi’nde danışmanlık hizmeti vermiştir. Şair ve yazarlığına sürekli olarak devam etmiştir.

Ataol Behramoğlu, günümüzde de etkinliğini koruyan hayatta olan ediplerdendir. Birçok eseri bulunmakta ve kıymetini korumaktadır.

1982 yılında Barış Derneği davası nedeniyle tutuklanmıştır. 1986’da Paris’te yayın hayatına devam etmek için sanat dergisi çıkarmıştır. Anka Dergisi’ni Fransızca basarak Türk Yazın ve Sanat Dergisi olarak neşrini yapmıştır.

Fransa’da otel katipliği, öğretmenlik gibi meslekler icra etmiştir. Şairliği Bir Ermeni General isimli kitabının yayınlanmasıyla literatürde bir anlam kazanmıştır.

Gençlik yıllarında Orhan Veli ve Attila İlhan ile birlikte olarak İkinci Yeni akımından etkilense de daha sonraları neşriyatını yaptığı ve katkı sağladığı dergi ve gazetelerde kendi şiir anlayışını ortaya koymuştur.

Şiir, düz yazı, inceleme, anı, mektup, çeviri ve daha birçok türde eserleri yayınlanmıştır.

Ataol Behramoğlu Hayatı Kısaca Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. emine dedi ki:

    Ataol Behramoğlu hayatı hiç bir sitede bu kadar özet ve öz bir şekilde anlatılmamış çok güzel olmuş ve resmen ödevimi kurtardı emeğinize sağlık.

Yorum Yaz