Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Asker Liseler Ve Astsubay Hazırlama Okulları Başvuru Şartları

Asker Liseler Ve Astsubay Hazırlama Okulları Başvuru Şartları Nelerdir

Bu okullar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlıdır. Parasız ve yatılıdır.

Bu okullarda öğrenim görmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir. ayrıca kendisinin veya ailesinden bir kişinin geçmişte yüz kızartıcı bir suç işlememiş olması gerekir. Bununla birlikte kişinin evli, evlenip ayrılmış veya nikahsız birliktelik yaşadığı başka birisi olmamalıdır.

Taksirli suçlar haricinde siciline işlenmiş, sicilinden silinmiş herhangi bir suçunun bulunmaması gerekir. Ayrıca ahlaklı ve çevresinde dürüst bir kişi olarak tanınması da önemlidir. Geçmişte okuduğu okullardan herhangi bir gerekçeyle atılmamış veya uzaklaştırılmamış olması gerekir.

TSK Sağlık Yönetmeliği’ne göre askeri okulda okumaya ilişkin bir fiziki engelinin bulunmaması gerekir. Ayrıca vücudunda göz estetiğini bozan, belli olan yaralar ve sivilce izlerinin bulunmaması şarttır. Kalp, böbrek ve damar sağlığının yerinde olması gerekir. Ayrıca büyüklüğü ne olursa olsun gözlük veya kontakt lens kullanmaması şarttır. Boyu ve kilosu arasında en az beş, en fazla 15 kilo fazla olması gerekir. (boy uzunluğunun son iki hanesine göre hesaplanır.)

Başvuru için en az 13, en fazla 17 yaşında olmak gerekir. İlkokulda hazırlık okumayanlar için bu sayı en fazla 16’dır.

Yaşa göre boy şartları da yine aynı yönetmelikle belirlenmiştir. Buna göre 13 yaşında bir öğrencinin boyunun en az 145; 14 yaşında 152; 15 yaşında 157; 16 yaşında 161 ve 17 yaşında 166 cm olması gerekir.

Askeri okul sınavlarına başvuruda bulunmak için 2012 yılı Haziran ayında MEB’e bağlı bir ortaokuldan direk mezun olunmalıdır. Bir sınıfta iki yıl okuyan veya okul kurulu tarafından geçirilen öğrenciler sınavlara kabul edilmez. Özel okul veya yurtdışında bir okuldan mezun olanların diplomalarının MEB tarafından onaylanmış olması gerekir. Okul bitirme derecelerinin askeri liseler için en az 3,50; astsubay okulları için en az 3,00 olması gerekir. Ancak bu uygulama şehit, gazi, yakınları, astsubay, subay, uzman er ve erbaşların çocukları için geçerli değildir. Bu çocuklar için tek şart 2012 Haziran’da doğrudan mezun olmaktır.

Sınavlara başvuru şartlarını taşımadığı halde başvuranlara yapılan incelemeler sonucu bu kriterlere uymadığı tespit edilirse başvuruları iptal edilir ve haklarında savcılık soruşturması başlatılır. Askeri okullara başvurmak isteyenlerin ilkokulda öğretimlerine ara vermemiş veya okulundan disiplin cezası almamış olması gerekir.

Asker Liseler Başvuru Şartları ve Astsubay Hazırlama Okulları Başvuru Koşulları Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Dilara dedi ki:

    17 yaşına gireceğim ve astsubay olmak istiyorum tam internete bir bilgi bulamadım

Yorum Yaz