Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2021

Facebook Küfüre Dava Açılır mı İşte Yargı Kararı

Facebook’ta Küfür İçin Dava Açılır mı, Facebook’ta küfür yediniz hakkınızı mahkemede arayabilir misiniz ? İşte Anayasa Mahkemesi bu konuda karar verdi.

Anayasa Mahkemesi: Facebook’ta Küfür Yediyseniz Dava Açın

Anayasa Mahkemesi, tarafından facebookta hakarete uğrayan kişilere  “hukuk mahkemesinde tazminat davası aç” tavsiyesi geldi.

Bir kişi, geçmişte facebook’ta hakarete uğradığı ve hakaret eden kişiyi takip eden 49 kişi olduğunu söyleyerek, hapis cezası arzusuyla dava açmak için Cumhuriyet Başsavcılığının bilgisine başvurmuştur.

facebook küfür dava

Bu dava için savcı açıkça kişiyi esas alarak edilen bir hakaret olmadığı yönünde bir karar vererek “takipsizlik” kararına varmıştı.

Kişi bu durumun cereyan etmesinden sonra bu seferde kişisel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesine gitmişti.

Anayasa Mahkemesi gelen başvuruyu incelemiş ve kişinin onur ve haysiyetinin “manevi varlık” olarak benimsenmesinin şart olduğunu vurgulamıştır. Fakat bu sonuca varırken de, AİHM’in hakaret ve iftira kapsamına giren davalara hapis cezası kesilmemesi şeklindeki öneri kararlarını belirtmiştir.

Mahkeme, “bireylerin onur ve haysiyetine” müdahale edilmemesi kapsamındaki araştırmanın ardından, kişinin yalnızca savcılığa başvurmasının yetmeyeceğini ek olarak “hukuk mahkemelerine de” başvurmasının gerektiğini söyleyerek, kanuni başvuru şekillerinin hepsinin uygulamadığı yönünde karar vererek isteği geri çevirmiştir.

Facebook Küfüre Karşı Dava Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz