Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Eylül 2020

Anneler Günü İle İlgili Deneme

Bu yazımızda anneler günü ile ilgili deneme kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anne, dünyanın en mukaddes varlığıdır. Bu nedenle bir insanın ebeveynleri mukaddesatını oluşturur. Mukaddes olan değerli olan demektir. Annenin değerini anlamak, o değere paha biçmek mümkün değildir. Tek başına annelik bile biyolojik açıdan ele alındığında dahi büyük fedakarlıklar gerektirir.

Anne maddi bir olgudan çok manevi his ve fikir dünyasının somut dünyaya yansımalarından oluşan annelik duygusuyla meydana gelir. Annelik hissi, kadını yücelten en önemli hislerden biridir. Anne olmak, dünyayı değiştirmektir.

Dünyayı değiştiren insanlardır. Nihayetinde insan evladı olan insanlardır. Kulağa saçma gelen bu cümle, tabiatın kanunu ortaya koymaktadır. Dünyayı, anneler değiştirir. Anne olmak, fedakarlık ister, cefakarlık ister. Merhamet ve sevgi anneyi dolduran hislerdir.

Bütün bunlarla beraber annenin değerine paha biçmek, annenin bir günü olsun demek manasızdır. Anneler günü, annelerin de hatırlanması gerektiğinden değil, annelerin hiç unutulmamasından hareketle gerçekleştirilmelidir.

Annelere sorarsak, onların bir güne bile ihtiyaçları yoktur. O gün bile evlatları için çalışıp didinirler. Gelgelim anlık yaşayan insanların günlük kutlamalara sıkışıp kalması güzel bir şey değildir. Anneler gününü milat kabul edermiş gibi hareket etmek gerekir.

Anne varsa, dünya var. Anne gülerse, dünya güler. Anne sevinirse, dünya mutluluktan uçar. Bütün bu uç hislerin topyekun bir günü milat olarak kabul ettikten sonra bütün herkes tarafından zamana ve mekana bağlı kalmadan özgürce idrak edilmesi gerekir. İşte gerçek anneler günü o zaman olacaktır.

Anneler Günü İle İlgili Deneme Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Meyra dedi ki:

    Bu anneler günü ile ilgili yazı bana çok yararlı oldu çünkü bu yazıyla kompozisyon yazdı sanırım çok güzel oldu galiba öğretmenim de bu ödevimi çok beğenecek ellerinize sağlık :)

Yorum Yaz