Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Anayasamız Ve Yasalar Olmasaydı Toplumsal Yaşamımız Nasıl Olurdu?

Bu yazımızda anayasamız ve yasalar olmasaydı toplumsal yaşamımız nasıl olurdu kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anayasa, hukuki açıdan kanun ve hakların belirlendiği bir metindir. Hukuk sistemlerinde vatandaş, anayasayı tam olarak bilmeyebilir ve buna karşılık devlet, vatandaşına kanunlar önünde avukat verir.

Anayasa, yazılı hukuk sistemi ürünlerinden biridir. Yasamanın gerçekleşmesi, yürütmenin icra edilmesi ve yargının sağlanması için gerekli kabul edilebilir.

Günümüzde anayasal metin üzerinden yönetilmeyen ülkelerin başında İngiltere gelmektedir. Tamamen geleneksel bir teamülle yönetilmektedir.

Anayasamız olmasaydı ve yasalar yazılı bir şekilde bulunmasaydı, toplumsal hayatımız gelenek ve göreneklerimizle, örf ve adetlerimizle, dini inançlarımızla şekillenirdir. Tarihi devamlılık akışında kendiliğinden teamüllerin devamı söz konusu olurdu. Adalet, din, kültür, tarih üçgeninde sağlanırdı. Tarih, kültür ve din ilham kaynağı olarak teamülleri oluştururdu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ayşe dedi ki:

    Yasalar olmasaydı nasıl bir yaşantımız olurdu konulu bir araştırma ödevim vardı tabi hemen bu siteden araştırdım her zamanki gibi yine ödevime büyük yardımcı oldunuz. Çok ama çok teşekkür ederim.

Yorum Yaz