Güdülenme Nedir Örnek

Bu yazımızda güdülenme nedir örnek kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Güdülenme, psikolojik bir yaklaşımdır. İhtiyaç, arzu, hedefe varma sonucunda oluşan bir duygu odaklanmasıdır. Doğru güdülenme ile eğitim ve öğretim yapmak söz konusu olabilir. Güdülenme, arzuların, dürtü ve güdülerle birleşip ihtiyaçlar dahilinde şekillenerek sonuçlanmasıdır.

Güdülenme, ihtiyaçlar, arzular, dürtüler, güdüler sonucunda hedefe varma sonucundaki rahatlama davranışına verilen isimdir.

Güdülenme hedefe ulaşma için yapılan davranışlar sayesinde belirleyici olur. Bir öğrencinin sınavı kazanmak için sürekli deneme çözerek hazırlanması hedefe ulaşmasındaki rahatlatıcı süreci oluşturarak güdülenmesini sağlar.

Susuzluk uyarısı, kişiyi su içmeye yönlendirirken, belli bir zaman sonra kişi su içerek rahatlama davranışı sergiler ve güdülenerek su içmiş olur. Güdülenme organizmadaki etkinliği arttırarak hedefe varmayı kolaylaştıran davranışlardan oluşur.

3 yorum

  1. kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, güdülenme ne demektir ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.