Anadolu’nun Türkleşme Süreci İle İlgili Bilgi Kısaca

Bu yazımızda Anadolu’nun Türkleşme süreci ile ilgili bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Büyük Selçuklu Devleti, Alparslan komutasındaki 50 bin kişilik ordusuyla, Bizans İmparatorluğu’nun Diyojen komutasındaki 250 bin kişilik ordusuna Malazgirt’te galip gelmiştir. Malazgirt Savaşı’nın yaşandığı 1071 yılında Türkler galip gelerek büyük bir zaferle Anadolu’nun kapılarını açmışlardır.

1071 Malazgirt Savaşı’nın Türklerin zaferiyle sonuçlanması, Anadolu’nun Türkleşmesini hızlandırmıştır. İran üzerinden Anadolu’ya ilerleyen Türkler Anadolu’nun dört bir yanına yerleşmeye başlamışlardır.

Bu vetirenin yıllar boyu bu şekilde devam etmesi, Anadolu’da Türk beyliklerinin hüküm sürmeye başlamasına neden olmuştur. Bu da Türk beyliklerinin gelenek ve göreneklerini, örf ve adetlerini Anadolu’da yaşamalarıyla coğrafyanın sosyal, kültürel, sanatsal ve mimari olarak Türkleşmesine de katkı sağlamıştır.

Bu vetirede Anadolu Selçuklu Devleti de kurulmuştur. Anadolu’nun birçok yerinde merkezler edinen Türkler, İkta Sistemi’ne göre Anadolu’nun Türkleşmesinde etkili olmuşlardır. Denizlerde de sağlanan hakimiyetle ticaret yollarının genişletilmesi coğrafyada yerleşik konuma gelinmesine neden olmuştur.

Ardından Anadolu Selçuklu’nun Miryokefalon Savaşı’nda Bizans’ı yeniden mağlup etmesiyle Anadolu artık Türk yurdu olarak tapusu alınan bir toprak parçası olmuştur. Bu tarih 1176 yılıdır. Bizans, Doğu Roma İmparatorluğu olarak Marmara’ya çekilmiştir.

Anadolu’da ikinci beylikler döneminde özellikle Osmanoğulları’nın Bizans ile olan mücadelelerinde Rumeli toprakları da Türkleşemeye başlamıştır. Bu vetirede yüzyıllar boyu sürmüştür. Anadolu’nun fethinin yaklaşık dört yüzüncü senesinde İstanbul’un fethedilmesiyle de devam eden fetih süreçlerinde Anadolu tamamen Türkleşmiştir.

Anadolu’nun Türkleşme Süreci İle İlgili Bilgi Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.