Doğal Ve Yapay Işık Kaynakları Nelerdir Maddeler Halinde

Bu yazımızda doğal ve yapay ışık kaynakları nelerdir maddeler halinde kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanın görme yetisi gözün ışık saçan maddeleri belli bir aralıkta algılamasıyla sağlanır. Işık saçmayan ya da yansıtmayan madde görülemez. Bu nedenle karanlıkta bir şey göremeyiz. Işığı açtığımızda ışığı yansıtan maddeler yansıtma özelliklerine göre renklere bürünerek gözümüze gelen ışıkların beyinde anlamlandırılmasıyla yorumlanabilir.

Işık kaynakları doğal ve yapay olarak ikiye ayrılır. Doğal ışık kaynakları doğa kaynaklı ışıkları yayan ve yansıtan maddelerdir. Yapay ışık kaynakları ise teknik anlamda bilimsel verilerle donatılmış insan ürünü cihazlardan çıkan ışıklardır.

Doğal ve yapay ışık kaynakları şu şekildedir:

Doğal;

*Güneş

*Yıldızlar

*Ateş böceği

Yapay;

*Ateş

*Mum

*Gaz lambası

*Çakmak

*Fener

*Işıldak

*Ampul

*Floresan

Doğal ışık kaynakları dünyamız için gereklidir. Güneş dünyamızı hem ısıtır hem de aydınlatır. Güneş’in zararlı ışınlarında korunmak için dünyanın çevresinde katmanlar bulunmaktadır. Bu nedenle Güneş’ten sadece yararlı ışıklar bakımından istifade ederiz.

Yapay ışık kaynakları ise enerji ile çalışan teknik aletlerdir. Kimi ısı kimi ışık enerjisi ile çalışır. Işık kirliliğine yol açan ışık kaynakları yapay ışık kaynaklarıdır. Işık kirliliği bir çevre kirliliği sorunudur. Bu nedenle ışık kaynaklarının gereksiz aydınlatmalarda kullanılma doğru değildir.

Hem enerji israfına yol açar hem de çevreyi kirletir. Işık kirliliği atmosferin özelliklerini de bozar ve güneş ışınlarının atmosferde tehlikeli bir biçimde yol almasına neden olur.

Doğal Ve Yapay Işık Kaynakları Nelerdir Maddeler Halinde Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.