Akdeniz İklimi Hangi Ülkelerde Görülür?

p19

Bu yazımızda Akdeniz iklimi hangi ülkelerde görülür kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Akdeniz iklimi, Akdeniz coğrafyasında görülen bir iklim türüdür. Türkiye, Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Mısır gibi alanlarda etkilidir.

Akdeniz iklimi, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve zaman zaman yağışlı geçer. İklim olarak mikro ve makro özellikler taşır. Hakim olduğu kuşakta yağış rejimlerinin farklılaştığı görülmektedir. Bunun nedeni yükseltinin farklılaşmasıdır.

Akdeniz ikliminde mevsim geçişleri oldukça yumuşaktır. Yaşanabilir araziler üzerinde etkili olduğundan insan hayatını olumsuz etkilemez. Bitki örtüsü makiliklerden ve yer yer ormanlık alanlardan oluşur. Her türlü sebze ve meyvenin yetirilmesinde oldukça etkilidir.

Akdeniz ikliminde bitki örtüsü geniş alanlara yayılır. Yağışların az olması, buharlaşma ve nemi arttırır. Dinamik hava basınçlarının oluşmasıyla yağışlar kış aylarında görülür. Belirgin mevsim geçişleri yaşanır.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu alanlarda şelaleler, su kaynakları, akarsu yatakları, göller de oluşmaktadır. Bununla beraber tatlı su kaynakları oldukça zengindir. Endemik bitki türleri ve hayvan türleri barındıran bir coğrafya özelliği kazandırır.

Turizmin gelişmesi için oldukça elverişli bir hava sunar. İnsanların en az zarar gördüğü iklimdir. Akdeniz iklimi ülkemizde birden fazla bölgeyi etkisi altına alarak bitki örtüsünü baştanbaşa şekillendirmiştir. Seracılığın gelişmesinde de etkilidir.

Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde sıcaklık farklarının ortalama değerler gösterdiği görülmektedir. Bu nedenle sıcaklı hep 20 santigrat dereceler civarındadır.

Akdeniz İklimi Hangi Ülkelerde Görülür Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.