Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2022

Ahmet Kutsi Tecer Hayatı Ve Edebi Kişiliği Kısaca

Bu yazımızda Ahmet Kutsi Tecer hayatı ve edebi kişiliği kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ahmet Kutsi Tecer, 1901 yılında Kudüs’te doğmuştur. Gerçek adı Ahmet olan şairin adına Kudüs doğumlu olduğundan Kutsi eklenmiştir. Babasının işi dolayısıyla Kırklareli ve İstanbul’da bulunmuştur. Darulfünun’da Felsefe Bölümü’ne başlamıştır.

 

Biyoloji eğiti almak için Fransa’ya gitmiştir. Fransa’da da felsefe eğitimine yönelmiştir. Paris’te kütüphanelerde halk şiiri yazmalarını incelemiştir. Türkiye’ye döndüğünde halk şiiri etrafında çalışmalar yapmıştır.

Halk Bilgisi Mecmuası hazırlamış ve araştırmalarını yayınlamıştır. 1929’da Darulfünun’dan mezun olmuştur. Sivas’ta bir zaman öğretmenlik yaparak geçimini sağlamıştır. Halk şiiriyle bağlantısını koparmamıştır.

Arkadaşlarıyla birlikte düzenlediği halk şiiri organizasyonlarında Aşık Veysel birinci olmuştur. Hallkevleri ve Halk odaları yönetiminde bulunmuştur. Ahmet Kutsi Tecer, Orada Bir Köy Var Uzakta şiiriyle tanınmaktadır. Bu şiiri günümüz Türkiye’sinde öğrencilere öğretilmekte olan kadim bir eserdir.

Birçok halk edebiyatına ait şiirler kaleme almıştır. Kaleme aldığı eserlerde açık, anlaşılır ve sade bir dil kullanmıştır. Daha çok aşk, ölüm, sevgi konulu şiirler yazsa da zamanla vatan, millet sevgisi ve Anadolu temalı şiirler de yazmıştır.

Ahmet Kutsi Tecer, Neredesin şiiriyle tanınmıştır. Aşık Veysel’in tanınmasına vesile olmuştur. Hece ölçüsünde kaleme aldığı şiirler, bir kitapta toplanmıştır. Ahmet Kutsi Tecer 1967 yılında İstanbul’da ölmüştür.

Tecer’in en büyük katkısı Halk Edebiyatı’na verdiği önem dolayısıyla şiirler ve şairler, ozanlar tanıtmak ve kazandırmak olmuştur.

Ahmet Kutsi Tecer Hayatı Ve Edebi Kişiliği Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz