Behçet Kemal Çağlar Hayatı Kısaca Özet

Bu yazımızda Behçet Kemal Çağlar hayatı kısaca özet kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Orman Müfettişliği yapan bir babanın oğlu olarak 1908 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiştir. İlkokuluna Bolu’da başlamıştır. Daha sonra Konya’da eğitimine devam etmiştir. Konya Sultanisi’ne başlamıştır.

Babasının görev icabı Kudüs’e gitmesiyle bir yıl Kudüs’te kalmıştır. Kayseri’ye döndüğünde Maden Mühendisliği’ni kazanmış ve mühendislik eğitimini tamamladıktan sonra Maden Mühendisi olarak görevler yapmıştır.

Maden Tarama Enstitüsü’nde görev yapmıştır. Halkevlerinin açılışında oyunlar tertiplemiştir. Tertiplediği oyunlar Atatürk’ün ilgisini çekmiştir. Bu sayede bütün Anadolu’yu dolaşmıştır. Hayatı boyunca Atatürk’e hayran olarak yaşamıştır.

Atatürk’ün ölümüyle kendini ilke ve inkılaplara adayan Çağlar, Erzincan Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir. Atatürk ilke ve inkılaplarından ödün verildiği gerekçesiyle istifa etmiştir. Atatürk için birçok şiir yazmıştır.

Robert Kolej’de öğretmenlik yapmıştır. Kurucu Meclis’te çalışmıştır. Halkevlerinin yönetiminde etkin görev yürütmüştür. TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı, Program Uzmanlığı yapmıştır. Akbank’ın yönetim kadrolarında bulunmuştur.

Behçet Kemal Çağlar’ın birçok dergide eserleri yayınlanmıştır. Hayat, Varlık, Yedigün, Ülkü, Yücel, Millet, Şadırvan ve Türk Dili dergilerinde şiirlerine yer verilmiştir. 1969 yılında ölmüştür.

Birçok dergide şiirleri yayınlanan Behçet Kemal, hayatının Atatürk İlk eve İnkılapları’na adayan ender şahsiyetlerden biridir. Atatürkçülük’ü tam anlamıyla yaşamıştır. Atatürk adına şiirler yazmıştır. Şair kimliği ile bu şekilde daha çok insan tarafından tanınmıştır.

Behçet Kemal Çağlar Hayatı Kısaca Özet Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Allah rahmet eylesin. ödevimi bitirdim Behçet Kemal Çağlar kısaca hayatı özet olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu ödevler sayesinde teşekkürler hazırlayanın eline sağlık.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.