Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Aba Altından Sopa Değnek Göstermek Deyiminin Hikayesi - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Aba Altından Sopa Değnek Göstermek Deyiminin Hikayesi

Aşağıda aba altından sopa değnek göstermek deyiminin hikayesi kısaca olarak ele alacağız.

Bir ülkede çok öfkeli bir kral varmış. Bu kral hiçbir zaman şiddete başvurmasa da sürekli olarak halkına kızar ve etrafındakileri de azarlarmış. Bu nedenle kraldan herkes çok çekinir ve korkarmış. Kral saraydan dışarı çıktığı zamanlarda abasını giyer ve heybetli görünerek halkın içinde dolaşırmış.

Halkı, kralı çok iyi tanırmış. Öfkesini ve hışmını bildiklerinden onun hakkında hikayeler uydururlarmış. Pazarda teftiş yaparken bu hikayelerden biri kralın kulağına gelmiş. Abasının altında sopa olduğunu ve öfkelendiğinden halkına kendi eliyle eziyet ettiğini anlatan hikayeyi duyan kral bir anda bunu anlatan esnafa doğru yönelmiş.

Adam yanındakilerin uzaklaşmasının ardından el pençe divan durmaya başlamış. Kral kaşlarını çatarak yanına gelmiş. Demek ben halkımı dövüyorum ve eziyet ediyorum öyle mi, diye sormuş. Esnaf aman efendim, yanlış anladınız beni, demiş.

Kral esnafa ben kimseye eziyet etmem, kimseyi dövmem, ben bu kadar öfkeli görünmesem etrafımda bir sürü dalkavuk olur o yüzen abamın altında sopa taşıyorum ki benden çekinsinler demiş. Esnaf, aslında kralın iyi biri olduğunu sadece yanındaki dalkavukları idare etmek için bu tür oyunlar oynadığını anlamış. Krala çok teşekkür etmiş ve kralım çok yaşa, hep başımızda ol, demiş.

Aba Altından Sopa Değnek Göstermek Deyiminin Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Çağla dedi ki:

    öğretmenimiz çok beğendi, Aba Altından Sopa Değnek Göstermek Deyiminin Hikayesi süper yazılmış, artı olarak belirteyim kıskanmayın ama sınıfın en çalışkan kızıyım ben.

  2. tuba dedi ki:

    o kadar sayfa gezdim sonunda tam aradığım gibi bir yazı buldum türkçedeki ödevi bitirdik sağ olun

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781