Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Kişilik Özellikleri ve Mustafa Kemal Cevapları Top Yayınları 14

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 14 1. Ünite Bir Kahraman Doğuyor Kişilik Özellikleri ve Mustafa Kemal Etkinlik Soruları ve Cevapları

Çok yönlü kişilik özelliklerine sahip olan Mustafa Kemal Atatürk’ün bir çok kişilik özelliğini uygulamalı olarak bu tema etkinliğinde birlikte öğreneceğiz.

Aşağıda Mustafa Kemal’e ait çeşitli kişilik özellikleri verilmiştir. Aşağıda yer alan metinleri inceleyerek ilgili kişilik özelliğini boş bırakılan yerlere yazınız.

İdealist olmak
Teşkilatçılık
Çok yönlülük
İnkılapçılık
İleri görüşlülük
Ümitsizliğe yer vermemek
Liderlik

Selanik Askerî Rüştiyesinde matematik öğretmeni bir gün: “Aranızda kimler kendine güveniyorsa ayağa kalksın. Onları müzakereci yapacağım.” demişti. Ayağa öyle öğrenciler kalktı ki bunları gören Mustafa, kendini ortaya atmaya cesaret edemedi. Fakat içlerinden birinin emri altına girecekti. Bu da ağrına gitti. Birden kalktı. “Ben daha iyi yaparım.” dedi ve yaptı. O günden sonra sınıfın müzakerecisi o idi.

 • Cevap: Liderlik

“Size ben taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimizi başka kuvvetler ve başka kumandanlar alabilir.”

 • Cevap: Ümitsizliğe yer vermemek

Sofya’da bulunduğu yıllarda Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasını kaygıyla izlemiş, Osmanlı İmparatorluğu’nun asla savaşa girmemesi gerektiğini savunmuştur.

 • Cevap: İleri görüşlülük

Zübeyde Hanım, oğlunun asker olmasını hiç istemiyordu. Ancak Mustafa Kemal annesine bir gün şöyle dedi: “Ben, omzumda bez satan bir bezzaz olamam. Bakın ben neler olacağım…”
(Aydemir, 2013: 57)

 • Cevap: İdealist olmak

Mustafa Kemal ve bazı subaylar, kimlik ve kılık değiştirerek halkı örgütlemek için gizlice Trablusgarp’a gitti. Harp Okulunda öğrendiği bilgileri uygulayarak Derne ve Tobruk’ta İtalyanlara karşı başarı kazandı.

 • Cevap: Teşkilatçılık

Atatürk, büyük bir asker ve başarılı bir komutandır. Yüksek meziyetlere sahip bir devlet adamıdır. Düşünceyi eyleme bağlayan bir liderdir. Atatürk; dil, tarih, matematik, sanat ve daha pek çok alanda çalışmaları olan bir devlet kurucusudur.

 • Cevap: Çok yönlülük

Atatürk, Türk yurdunu saldırgan ordulardan kurtardı. Bununla birlikte Türk toplumunu geri bırakan geleneklerle savaşmayı da bir uygarlık sorunu saydı. Her şeyden önce akıl ve mantık kalıplarına dayanmayan gelenekleri ve örgütleri bırakıp özgür düşünceyi ve gelişmeyi engelleyen kaynakları yok etmek gerektiğini düşünüyordu.

 • Cevap: İnkılapçılık
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Recep dedi ki:

  Allah razı olsun

 2. Anonim dedi ki:

  Allah razı olsun

 3. Afrikalı dedi ki:

  Tam da çakallara göre bir site.Cevapların hepsi doğru gerçekten bayıldım!

 4. Anonim dedi ki:

  Tşk ederim

 5. Anonim dedi ki:

  On numara olmuş

  1. Enes dedi ki:

   10 NUMARA 5☆

 6. Merve dedi ki:

  Harikasıniz

  1. Ahmet aker dedi ki:

   Teşekkürler

 7. mira dedi ki:

  çok güzel cevaplarının hepsi doğru bu nasıl bir site resmen bayıldım.

 8. Anonim dedi ki:

  On numara

 9. Proshen dedi ki:

  Muhteşem ötesiiiiii

Yorum Yaz