7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları Sayfa 15 Farklılıklara Saygı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 1. Ünite İletişim ve İnsan İlişkileri Sayfa 15 Farklılıklara Saygı Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Her insan birbirinden farklı olarak yaratılmıştır. İki kardeş arasında bile çokça farklılıklar olabilir. İnsanlar arasındaki en çok farkı fiziksel anlamda hissederiz. Bir insanın boyu uzunken, diğerinin kısa; bir insanın gözü maviyken diğerinin yeşil ya da siyah olabilir. Önemli olan her insanın özel olduğunu kabul etmektir. İnsanların size göre eksik olduğunu düşündüğünüz özellikleri olduğunu düşünseniz bile onlar ile alay etme gibi bir hakkınız yoktur.

Farklılıklara Saygı

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 15 Cevabı

Selim arkadaşlarının fiziksel özellikleriyle sürekli dalga geçer, onlara takma adlar takardı. Arkadaşları onu uyarsa da aldırış etmez, onları patates, yer elması, uzun, sıska gibi isimlerle çağırırdı. Selim’in bir süre sonra gözleri rahatsızlandı ve doktor ona bir gözlük verdi. Selim yeni gözlüğüyle okuluna adım atar atmaz neye uğradığını şaşırdı. Onu bu hâlde gören arkadaşları tempo tutup bağırmaya çoktan başlamıştı: dört göz, dört göz! Arkadaşlarının
fiziksel özellikleriyle sürekli alay eden Selim için düştüğü bu durum çok üzücüydü.

1. Sizce Selim’in yaptığı davranışlar doğru mu? Neden?

  • Cevap: Yanlış. Çünkü her insan birbirinden farklıdır ve her insanın eksiklikleri bulunabilir. Bu tür davranışlar insanlar arası saygı ve sevgiyi olumsuz etkiler.

2. Selim kendisine de bir isim takılınca neler hissetmiştir?

  • Cevap: Selim kendisine bir isim takılınca yaptığının yanlış olduğunu hissetmiştir.

3. Size istemediğiniz bir lakapla seslenilse ne hissedersiniz?

  • Cevap: Bana istemediğim bir lakap ile seslenilse rahatsız olur, üzülürüm.

4. Arkadaşlarınızla konuşurken onları alaya alan ve aşağılayan lakaplar vererek hitap ettiğiniz oluyor mu? Arkadaşlarınız bu durumda neler hissediyordur?

  • Cevap: Hayır olmuyor. Çünkü öyle olsa bana karşı saygı ve sevgilerinde azalma olacaktır.

5. İnsanlar hangi özelliklerini seçme hakkına sahip değildir?

  • Cevap: Fiziksel özelliklerini, ailesini.

6. Farklı fiziksel özellikteki kişilere karşı nasıl davranmalıyız?

  • Cevap: Her insanın farklı fiziksel özelliklere sahip olduğunu kabul etmeli ve her insanın özel olduğunu düşünerek insanları incitmemeliyiz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.