6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 67, 68, 69

Türk ordusu, dünyanın en güçlü ordularından biridir. Askeri disiplinin her şartta devam ettiği ve bu disiplinin ezicilikten değil gönüllükten meydana geldiği bilinmektedir. Bu nedenle Türklerin geninde askerlik olduğuna inanılmakta ve her Türk asker doğar denilmektedir. Tarih boyunca savaşçı bir millet olarak canını dişine takıp bugünlere kadar varlığını sürdürmüş olan nadir medeniyet ve milletlerden biri olarak Türk ordusu, en kapsamlı ve ilk sistemli ordulardan biridir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ordumuz Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 3. Ünite İpek Yolunda Türkler Sayfa 67, 68, 69 Ordumuz Etkinlik Soruları ve Cevapları

Ordumuz

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı

Güçlü ve modern bir orduya sahip olmamız sizce neden önemlidir? Belirtiniz.

 • CevapGüçlü ve modern bir orduya sahip olmak ülkenin güvenliği, vatanın bölünmez bütünlüğü, birlik ve beraberliğin önemi, barış ve huzurun teminatı için gerekli ve çok önemlidir.

Türk ordusu hakkında neler biliyorsunuz? Söyleyiniz.

 • CevapTürk ordusu, dünyanın ilk sistemli ordusu, en düzenli ordusu, en büyük ikinci kara ordusu, tam teçhizatlı ve kendi silahlarının bir kısmını kendi üreten bir ordu olarak askeri disiplin ve zekaya sahip en bilindik ve en kadim ordulardandır.

Elifin babasının üniformasında yer alan Kara Kuvvetleri brövesi Fotoğraf 3.10’da verilmiştir. Bröve üzerinde MÖ 209 tarihinin yer almasının nedeni sizce nedir? Söyleyiniz.

 • CevapM.Ö. 209 yılı, Mete Han tarafından kurulan ilk ordu sistemini ifade eder. Yüzlerce ve binlerce yıldır Türklerin sistemli ve düzenli bir askeri disiplini bulunmaktadır.

Elifin babasının okuduğu yazıya göre ilk Türk devletlerindeki ordunun özellikleri nelerdir? Söyleyiniz.

 • CevapOrdu komutanı, tümen birlikleri, tugaylar, onlu sistem olarak onbaşılık sistemleri de Türk ordusunda bulunan en eski özelliklerdendir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı

Daha önceki konularda öğrendiğiniz bilgileri hatırlayarak Türk ordusunda kullanılan onlu sistemin kim tarafından kurulduğunu söyleyiniz.

 • CevapTürk ordusunda kullanılan onlu sistem Mete Han tarafından kurulmuştur. Okçuluk alanında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu disiplinle birçok millet mağlup edilmiştir.

Elif de Atatürk’ün Türk Silahlı Kuvvetlerine önem verdiğini söyleyerek onun şu sözlerini hatırlattı babasına:

 • Cevap“Millet ve kahraman çocuklarından meydana gelen ordu, o derece birbiriyle kaynaşmıştır ki dünyada ve tarihte bunun örneği çok enderdir. Bu milli görünüş ile daima övünebiliriz.”

Atatürk’ün yukarıdaki sözünden yararlanarak hangi çıkarıma ulaşabilirsiniz? Söyleyiniz.

 • CevapMilletin her daim hazırlıklı olduğu, vatan ve millet sevgisi ile yandığı, devlete itaat etme arzusunda ve güdümünde olduğu anlaşılmaktadır.

Bu bröveleri inceleyerek siz de kuvvet komutanlıklarımızın üstlendiği görevlerin neler olabileceğini söyleyiniz.

 • CevapHava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri ve Özel Kuvvetler şeklindedir.

İnternetlen www.tsk.tr/muze-internet/askeri-mu- ze.htm adresine girerek ülkemizde bulunan çeşitli askerî müzelere sanal gezi düzenleyiniz. Araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • CevapÜlkemizde karacılık, havacılık ve denizcilik alanında birçok teçhizatın sergilendiği çok önemli müzeler bulunmakta ve ülkemizin her şehrinde yer almaktadır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

Aşağıda Atatürk’ün Cumhuriyet Bayramı’nda ordumuza verdiği mesaj yer almaktadır. Metni okuyunuz. Atatürk’ün ordumuza şükranlarını sunmasının nedeni neler olabilir? Söyleyiniz.

 • CevapTürk ordusunun her daim her kuvveti hazır tutacağından emin  olduğunu beyan ederek millet eve devlete olan sarsılmaz güven duyguları için teşekkürler etmektedir.

Ordumuzun içte ve dışta görevlerini yerine getirmesi için bizlere düşen vatandaşlık görevlerinin neler olduğunu belirtiniz.

 • CevapBirlik ve beraberlik içinde olmaktır, devlete itaat etmektir. Vatanımızı ve milletimizi çok sevmektir. Vergilerimizi vermek ve askerlik görevlerimizi yapmaktır.

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.