Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 167, 168, 169

Tıp, insanlık tarihi kadar eski bir bilimdir. Sağlıklı yaşama hakkı ve sağlıklı bir çevrede yaşama insan hayatında en temel ihtiyaçlardan biridir. Tıp alanında yaşanan gelişmeler ve toplumun buna olan ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle tıp sürekli kendini yenilemekte ve sorunlara yeni çözümler üretmeye devam etmektedir. Böylelikle tıp alanındaki buluşlar, toplumda yeni akisler oluşturmaktadır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Tıp Alanındaki Buluşlar ve Toplumsal Dayanışma Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 7. Ünite Elektronik Yüzyıl Sayfa 167, 168, 169 Tıp Alanındaki Buluşlar ve Toplumsal Dayanışma Etkinlik Soruları ve Cevapları

Tıp Alanındaki Buluşlar ve Toplumsal Dayanışma

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167 Cevabı

1. Çevrenizde kan bağışı yapmış kişiler var mı? Hangi duygular içinde bağış yaptıklarını öğreniniz.

 • Cevap: Çevremde kan bağışı yapan kişiler var. Bular muhtaç ve mağdur olanlara yardım etmek, kan stoğunu güncel tutmak için bağış yapmışlardır.

2. Bugüne kadar hangi aşıları olduğunuzu öğrenerek defterinize listeleyiniz.

 • CevapGrip aşısı, çiçek aşısı, kuduz aşısı, tatanoz aşısı, kabakulak aşısı gibi aşılar olabilir.

Televziyon ve radyo gibi iletişim organlarında “Kan aranıyor!” anonsu veya organ bağışı haberleri duyunca neler hissediyorsunuz? Anlatınız.

 • CevapBirilerinin yardıma ihtiyacı olduğu ve kan grubuna göre insanların hemen harekete geçmesi gerektiğini düşünerek acıma ve acil yardım etme hisleriyle dolup taşıyorum.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak sağlık alanında kullanılan hangi ürünleri biliyorsunuz? Söyleyiniz.

 • CevapMR cihazları, röntgen cihazları, göz tarama, anjiyo cihazları, diş matkapları gibi teknolojik aletleri biliyorum. Teknolojik gelişmeler ile birçok kan tetkiki yanında kan grubunun tespitini de kolaylıkla yapmak mümkündür.

Kan grubunun bilinmesinin sağlayacağı yararlar nelerdir? Hangi durumlarda kan nakline ihtiyaç duyulur? Söyleyiniz.

 • CevapKan grubunu bilmek bir kaza anında kan kaybı yaşanırsa kan nakli yapılabilmesi için elzemdir. bu nedenle daha önceden kan grubu tayin ederek kayıt altında tutmak gerekir.

İnternet haberi 9’u okuyunuz. Kan bağışında bulunmak toplumsal açıdan neden önemlidir? Açıklayınız.

 • CevapKan bağışı yapmak aranan kanın istenilen zamanda elde edilmesini sağlayacağından acil durumlarla baş edebilmenin ve hayat kurtarmanın bir çözümüdür. Bu nedenle kan bağışı yapmak çok gereklidir.

“Yakın çevremizi kan bağışında bulunmaya yönlendirmeliyiz.”görüşüne katılıyor musunuz? Neden? Açıklayınız.

 • CevapEvet katılıyorum. Sağlık durumu elveren herkes kan bağışı yaparak acil kan ihtiyacı olan kişilere yardımcı olmak zorundadır. Bu insani bir görevdir.

Ülkemizde kan bağışının hangi kurum ve kuruluşlara yapıldığını söyleyiniz.

 • CevapKızılay kurumuna kan bağışı yapılmaktadır. Hastaneler de kan bağışı kabul etmektedir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 168 Cevabı

Organ bağışı sizce neden önemlidir? Açıklayınız.

 • CevapOrgan bağışı sayesinde hayatlar kurtarılmaktadır. Organ bağışı için kişinin ve ailesinin izni olması gerekir. Bu durumda organ bağışı yapılabilir.

Organ bağışında bulunmanın toplumsal dayanışmaya etkisi sizce ne olabilir? Açıklayınız.

 • CevapOrgan bağışında bulunma toplumda en önemli dayanışma unsurlarını harekete geçirir. Çünkü teknik olarak vücudundan bir parça vermek, elinden gelenin fazlasını yapmaktır.

Bir gün organ nakli için sırada bekleyen kişilerden biri de biz olabiliriz. Bağışlanacak organlarla sağlığımıza kavuşacağımızı düşünürsek organ bağışının yaygınlaşması için neler yapılmasını önerirsiniz? Bu konudaki düşüncelerinizi açıklayınız.

 • CevapToplumda organ bağışının hangi şartlarda ve ne gibi durumlarda yapılabileceğini anlatarak bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı

Grafik 7.1’de belirtilen yıllar içinde yaşam süresinin artmasını nasıl açıklayabiliriz? Teknolojik gelişmelerin insan ömrünün uzamasına katkısı neler olabilir? Söyleyiniz.

 • CevapTeknolojik gelişmeler, tıbbın ilerlemesini sağlar. Tıp ilerledikçe hastalıklara çare bulur.. Hastalıklara çare bulundukça da insan ömrü doğrudan uzar. Bu nedenle teknolojik gelişmeler insan sağlığının korunması için önemlidir.

Virüslerin, mikropların veya parazitlerin neden olduğu çiçek hastalığı ölümcül hastalıklardandır. İnsandan insana geçen bulaşıcı bir hastalıktır. Günümüzde, artık bu hastalığın görülmemesinin nedeni ne olabilir? Söyleyiniz.

 • CevapBu hastalığın panzehrinin bulunması ve insanların bağışıklık sistemlerinin buna göre korunmaya alınması önemli bir etkendir. Gelişen teknoloji sayesinde hastalık tedavisinde kullanılan aşı, serum ve ilaç gibi ürünlerin üretilmesi ve geliştirilmesi sağlanmıştır.

İlaçlar, aşılar ve serumlar da insan ömrünün uzamasını etkilemiş olabilir mi? Nedenini açıklayınız.

 • CevapEvet olabilir. Çünkü her biri bir hastalığın tedavisinde önemli bir etken olarak kullanılmaktadır.

Zaman zaman ülkemizde de yaşanan grip salgınlarına karşı, aşılama oranını artırmak için sizce neler yapılabilir? Bu konudaki düşüncelerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • CevapBu konu her ne kadar tartışmaya açık olsa da hastalıklara karşı önlem almak ve bunu insanlara da zarar vermeden yapmak gerekir.

Bilinçli bireyler olarak çevremizdeki bulaşıcı hastalıklara karşı önlem almak için neler yapabiliriz? Sınıf arkadaşlarınızla tartışınız.

 • CevapHer zaman bireysel ve çevresel temizliğe dikkat ederek yaşamalıyız.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Tatlı dedi ki:

  kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, sosyal ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Yorum Yaz