Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 37, 38

Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili, Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada bulunan yedi coğrafi bölgeden oluşan ve üç iklim tipinin görüldüğü, dört mevsimin yaşandığı bir ülkedir. Bu nedenle bir kıta büyüklüğünde biyolojik çeşitliliğe sahiptir. İklim özellikleri, toprak özellikleri, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü bakımından kendine özgü bir yapısı bulunan ülkemizde dört mevsimin yaşanması özellikle tarım faaliyetlerinin yapılmasında etkili olmaktadır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Eşsiz Ülkem Türkiye Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 2. Ünite Yeryüzünde Yaşam Sayfa 37, 38 Eşsiz Ülkem Türkiye Etkinlik Soruları ve Cevapları

Eşsiz Ülkem Türkiye

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı

Yaşadığınız yerde görülen iklimin özellikleri nelerdir? Gözlemlerinizi kullanarak anlatınız.

 • CevapTürkiye’nin Marmara Bölgesi’nde Karadeniz İklimi, Akdeniz İklimi ve Karasal İklim görülmektedir. İstanbul daha çok bu üç iklimin de geçiş bölgesinde bulunmaktadır. Karadeniz İklimi’nde dört mevsim yağış vardır. Akdeniz İklimi, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık geçer. Karasal İklim’de yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı

Ülkemizde iklimin bu kadar farklılık göstermesinin sağladığı avantajlar ve dezavantajlar sizce neler olabilir? Düşüncelerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevapİklimlerin ülkemizde farklılaşmasıyla ülkemizin kendine özgü toprak özellikleri, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü ve canlılık yaşam alanları şekillenmiştir. Dezavantaj olarak da iklim geçişlerinin çok keskin olması insanların tarım, ulaşım, eğitim, güvenlik gibi ihtiyaçlarının karşılanmasını engellemektedir. Bu nedenle ülkemizdeki iklim koşulları kendine özgü avantajlar ve dezavantajlar içermektedir.

Türkiye, kutuplara yakın bir yerde olsaydı hangi iklim özelliklerinde, hangi değişiklikler yaşanırdı? Araştırınız.

 • CevapÜlkemiz ekvatora yakın bir bölgede ılıman iklim kuşağındadır. Eğer kutuplara yakın bir bölgede olsaydı dört mevsim yaşanmazdı. Karadeniz ve Akdeniz İklimi yerine sadece Karasal İklim yer alırdı. Sürekli soğuk, yağış ve buzul dönemleri yaşanırdı. Karın yerde kalma süresi uzardı. Gece ve gündüz sıcaklık farkları çok fazla olurdu. Bitki örtüsü çayır ve çalılıklardan ibaret olurdu. Yeryüzü şekilleri yüksek dağlardan oluşurdu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. beril dedi ki:

  beğendim süper olmuş emeğinize sağlık, kısa yazılmış istediğim gibi, bu arada sınıfın en çalışkanı benim, kıskanmayın :)

 2. İlk yorum bu ahah dedi ki:

  Antalyada yaşiyom yaşım 10 Hacketme neendhdn UX ch

 3. Eskişehir Türkiye İklimi dedi ki:

  İklim

  Eskişehir, coğrafi şartları, yükseltileri, yeryüzü şekilleri, denize olan uzaklığı gibi nedenlerden dolayı kara iklimi özelliğine sahiptir. Bir taraftan da Ege ve Marmara bölgelerine yakın olması nedeniyle bu bölgeler ikliminin etkilerini taşımaktadır.

Yorum Yaz