Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 33, 34, 35, 36

Dünya’nın şekli itibariyle ekvator ve kutuplarda coğrafi değişimler de yaşanmaktadır. Bu değişimler iklim, toprak özellikleri, bitki örtüsü, canlılık özellikleri olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle farklı iklim ve yeryüzü koşullarına adapte olan canlılar ile değişik yaşam şartları oluşmaktadır. Değişen yaşam koşulları nedeniyle insanların bir günlük ihtiyaçları, kültürleri, genetik ve biyolojik özellikleri de değişmektedir. Kutuplardan ekvatora coğrafi, biyolojik birçok değişim yaşanmaktadır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Kutuplardan Ekvator’a Değişen Yaşam Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 2. Ünite Yeryüzünde Yaşam Sayfa 33, 34, 35, 36 Kutuplardan Ekvator’a Değişen Yaşam Etkinlik Soruları ve Cevapları

Kutuplardan Ekvator’a Değişen Yaşam

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

Yaşadığınız yerde görülen iklimin özellikleri günlük yaşantınızda neleri etkiler? Söyleyiniz.

 • CevapYaşadığımız yerdeki iklim değişiklikleri günlük hava durumu olaylarını doğrudan etkiler. Bu nedenle günlük hayatımızda hava durumuna bakarak güne başlarız. Yağmurlu havalar, karlı havalar, güneşli ve bulutlu havalar insanların değişik tedbirler aldığı günlerdir.

Aşağıdaki fotoğrafları inceleyiniz. Fotoğraflar aynı iklim özelliklerine sahip yerlere ait olabilir mi? Neden? Tartışınız.

 • CevapFotoğraflar farklı iklim tipinin görüldüğü yerlere aittir. Çünkü bir yerde kar yağıyorken diğer tarafta güneşli bir hava vardır. Bir yerde yoğun sağanak varken bir yerde normal yağışların görüldüğü iklimler söz konusudur.

Fotoğraf 2.2’de verilen bu yerlerin Dünya’mızın hangi alanlarına ait olabileceğini düşününüz. Bu yerlerin iklim özelliklerini tahmin ediniz. Tahmininizi neye göre yaptığınızı açıklayınız.

 • CevapKar yağan resim Kuzey Asya topraklarında yer alan ve kutuplara yakın bölgelerdir. Çöl olan resim Afrika topraklarında ekvatora yakın olan yerdir. Yağmurlu resimler Güney Amerika topraklarında yer alan bölgeler olabilir. Tahminlerimizi ekvator ve kutuplarda bulunan iklim özelliklerine göre yaptık.

Dünya’mız, coğrafi özellikleri ile farklı yaşam alanlarına sahiptir. Bu yaşam alanlarının oluşmasında sizce iklim özelliklerinin rolü nedir? Açıklayınız.

 • Cevapİklim özellikleri bir yerin coğrafi özelliklerini oluşturur. Bu nedenle dünyada farklı yaşam alanları bulunmaktadır. Ekvator bölgesinde sıcak iklimde daha esmer insanlar yaşarken, kutuplara yakın bölgelerde kutup ikliminde daha beyaz tenli insanlar yaşam alanı belirlemiştir.

Aşağıdaki dünya iklim dağılışı haritasını inceleyiniz.

 • CevapSıcak bölgeler sarı, turuncu ve kırmızı tonlarındayken, soğuk bölgeler, beyaz, mavi ve lacivert tonlarındadır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

“Eskimo” kelimesi size neler çağrıştırıyor? Söyleyiniz.

 • Cevap: Eskimo kelimesi kutup iklimini, kutup ekosistemini ve kar, soğuk, buz, don olayları, buzullar gibi kavramları çağrıştırıyor.

Aşağıda verilen doğal ortamlardaki insanların yaşantılarını gösteren fotoğrafları ve ilgili açıklamaları inceleyerek o ortamın iklimi hakkında hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?

 • Cevapİnsanlar soğuk ve buzul alanlarda yaşıyorlar. Kendilerine kar ve buzdan evler inşa ederek barınıyor, buzulların altından balık avlayarak besleniyor ve kurtlarla ulaşım sağlıyorlar.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı

Dergi haberi 2’deki açıklamaları okuyunuz, Rissa’nın uzun kollu ve bol olan elbisesini inceleyiniz. Rissa’nın anlattıklarına ve giysilerine göre çöl iklimi hakkında neler söyleyebilirsiniz? Açıklayınız.

 • CevapÇöl iklimi gündüzleri çok sıcak olan ve kuraklığın yaşandığı, susuzluğun baş gösterdiği bir iklimdir. Geceleri ise kum fırtınaların olduğu, sıcaklığın sıfıra düştüğü özellikler göstermektedir.

Yukarıdaki kişilerin açıklamalarından yararlanarak çöllerdeki iklim özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz? Açıklayınız.

 • CevapÇöl ikliminde gece ve gündüz sıcaklık farkları oluşur. Kum fırtınaları gece meydana gelir. Gündüz kuraklık ve sıcaklık baş gösterir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 36 Cevabı

“Balta girmemiş ormanlar” ifadesinden ne anlıyorsunuz? Söyleyiniz.

 • CevapBalta girmemiş ormanlar ifadesinden ormanların çok gür olduğu ve asla ağaçların kesilmediği adeta karmaşıklığın yaşandığı bir yeşil alan ifadesi çıkmaktadır.

Ekvatoral iklimin yaşandığı ülkelerdeki insanlar bizim kullandığımız hangi kıyafetlere ihtiyaç duymazlar? Söyleyiniz.

 • CevapEkvatoral iklimde insanlar uzun kollu, kalın, mont, hırka, bot, bere, atkı gibi eşyalara ihtiyaç duymazlar.

Yapılan açıklamalardan da yararlanarak Amazon bölgesindeki iklim özellikleri ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Açıklayınız.

 • CevapAmazon bölgesinde sürekli yağış meydana gelmektedir. Muson yağmurları oluşmaktadır. Sıcaklık ortalamaları yüksek olmaktadır.

Hindistan örneğinden yararlanarak Muson Asyası’nın (Güney, Güneydoğu ve Doğu Asya) iklimi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

 • CevapSürekli yağmur yağmaktadır, bitki örtüsü olarak balta girmemiş ormanlar bulunmaktadır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Hülya zencirkıran dedi ki:

  Ay ezik cevap bile veremiyor

  1. Anonim dedi ki:

   ouüzdenmi sayfaya baktın ezik

 2. Anonim dedi ki:

  Hiç bir işime yaramadı

 3. MACKRALI dedi ki:

  33 SAYFADAKI SORU

  FOTARAFAIYIBAKIN

 4. Isimsizler dedi ki:

  Amaçsız

 5. Isim dedi ki:

  Bu benimisime yaradı

  1. Hülya zencirkıran dedi ki:

   Oldukça saçma

Yorum Yaz