Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 162, 163

Sosyal Bilimler, hayatımızın her alanında bulunur. Çünkü insanın olduğu her yerde bir sosyal ilişki mevcuttur. Sosyal ilişkilerimiz ekonomik, kültürel, siyasal, ticari, eğitime dayalı olarak da şekillenebilir. Meslek hayatımız, öğrencilik hayatımız, ev hayatımız, aile hayatımız sosyal ilişkilerimizdir. Sosyal bilimlere dayalı kurduğumuz ilişkileri bilimsellik olarak değerlendiririz fakat yaşarken pratikte bunu anlayamayabiliriz.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Yaşantımızda Sosyal Bilimler Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 7. Ünite Elektronik Yüzyıl Sayfa 162, 163 Yaşantımızda Sosyal Bilimler Etkinlik Soruları ve Cevapları

Yaşantımızda Sosyal Bilimler

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı

Hazırlık çalışmaları

Sosyal bilimler kavramından ne anlıyorsunuz? Söyleyiniz.

 • Cevapİnsan hayatına dair birçok araştırmaların yapılmasını sağlayan ve insan hayatını kolaylaştıran disiplinler anlaşılmaktadır.

Sosyal bilgiler ile sosyal bilimler arasındaki fark nedir? Araştırınız.

 • CevapBilgi, olgudur. Bilimsellik ise daha genel geçerdir. Sosyal bilgiler, sosyal bilimlerin biri ürünü olarak hazır bulunur.

Kendinizi nasıl tanımlarsınız? Bunu yaparken hangi özelliklerinizi belirtirsiniz? Fiziksel özellikleriniz, duygularınız, düşünceleriniz, davranışlarınız, yaşam şekliniz, beslenme ve eğlenme gibi konulardaki alışkanlıklarınız, arkadaş ilişkileriniz, çevreyle ilişkileriniz ve iletişiminizi düşününüz. Bunlar hangi bilim alanıyla ilişkilidir? Açıklayınız.

 • CevapKendimi tanımlarken duygusallığımdan, fiziksel özelliklerinde, fikirlerimden ve dünya görüşümden bahsederim. huy ve mizaçlarımı sıralarım. Hayat şeklim, kabullerim ve redlerimden bahsederim. Bütün bunlar sosyal bilimlerle ilgilidir.

Sizce bu anket çalışması sonucunda ne olmuştur? Tahmin ediniz.

 • Cevapİnsanların okuldan beklentileri ve okuldan istekleri gün yüzüne çıkarak toplum genelinde ne oranda bir istek ve beklenti olduğu ortaya çıkmıştır.

Cumhuriyet İlköğretim Okulundaki bu değişikliğin anket sonucuyla ilgisi nedir? Belirtiniz.

 • Cevapanket sonuçlarına göre sosyal bilimler alanından yararlanılarak sosyal bir tespit yapılıp çözümler üretilmiştir.

Okullarda rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisinin kurulma amaçları nelerdir? Bu servis ne tür çalışmalar yapar? Söyleyiniz.

 • CevapRehberlik ve psikolojik danışmanlık servisleri uyum süreçlerinin yönetilmesi, şahsi sorunların çözülmesi, sağlık destek hizmetlerinin doğru verilmesi, eğitim ve öğretimin doğru gerçekleştirilmesini sağlar.

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık servislerinde görev yapan kişiler sosyal bilim alanında çalışır. Bunun nedenini açıklayınız.

 • Cevapİnsanlarla doğrudan ilgilenen her kurumsal ve bireysel birimler sosyal bilimler alanına dahildir.

Alışveriş merkezlerinde, sokaklarda Fotoğraf 7.1’deki gibi anket yapan biriyle hiç karşılaştınız mı? Bu kişilerin yaptığı görevin sosyal bilimlerle ne tür ilişkisi vardır? Açıklayınız.

 • Cevap:

Hayatımızdaki her olayın mutlaka bir sosyal bilim dalı ile ilişkisi vardır. Bunun nedeni ne olabilir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

 • CevapEvet karşılaştım. Anketörler sosyal bilim alanında örneklem üzerinde araştırmalar yapan kişiler olarak araştırma kısmında ve veri toplama alanında yardımcı olurlar.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 163 Cevabı

Yukarıdaki metni okuyunuz. Metinde verilen açıklamalar hangi sosyal bilim dallarının çalışma alanları ile ilişkilendirilebilir? Neden?

 • Cevapİnsanların yaşam alanları konusunda yaşama hakkı, barınma hakkı ve örf, adet ve kültürleri üzerinde sosyal bilimsel bir araştırma olduğunu anlaşılmaktadır.

Sosyal bilimlerin bahsedilen çalışmaları toplum üzerinde nasıl bir etki yaratabilir? Bu konudaki düşüncelerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • CevapSosyal bilimler çalışmaları toplumun bazı değerlere sahip olmasında, bir konu hakkında fikirlerinin ortaya çıkmasında, krizlerin yönetilmesinde, sorunların çözülmesinde, istek ve beklentilerin gerçekleşmesinde etkili olmaktadır.

Gazete haberi 20’yi inceleyiniz. Bilgisayar firması niçin antropologlardan yararlanma ihtiyacı duymuş olabilir? Söyleyiniz.

 • CevapAntroploji insan üzerinde çalışmalar yapan bir bilim dalıdır. İnsanın sosyal durumu üzerinde kültürel eğilim çalışmaları yapar. Bu nedenle bilgisayar firması, hangi model ve bilgisayar şeklinin insanları etkileyebileceği konusunda sosyal bilimsel bir araştırma yapmayı tercih etmiştir.

Araştırma: Sosyal bilimlerle ilgili bilim dalları hakkında bir araştırma yapınız. Araştırma sonuçlarınızı kullanarak bu bilim dallarını tanıtan bir afiş hazırlayınız. Afişinizde bu konuda gazete ve dergilerden derleyeceğiniz haber, fotoğraf vb. materyalleri kullanabilirsiniz. Çalışmanızı öğrenci ürün dosyanızda saklayabilirsiniz.

 • CevapSosyal bilimler ile ilgili, insanların ön yargıları nasıl kırılabilir diye bir konu üzerinde çalışmalar yapılabilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Tatlı pitbullar dedi ki:

  siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, sosyal ödevi kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

Yorum Yaz