Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

31 Mart Olayı Ayaklanması Neden Çıkmıştır?

Bu yazımızda 31 Mart olayı ayaklanması neden çıkmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, 20. yüzyıla direnerek girmiştir. II. Abdülhamid, Osmanlı Devleti’nin gerilemesini ve çöküşünü duraklatmıştır. Fakat Selanik’ten gelen Harekat Ordusu, İbrahim Temo, Mater Selam, Emanuel Karasu önderliğinde II. Abdülhamid’e darbe yapmışlardır.

Ayaklanmadan sonra bu olay 31 Mart Vakası olarak tarihe geçmiştir. 14 Nisan 1909 yılında gerçekleşen olay Osmanlı Devleti Tarihi’nde başarılı darbe olarak geçmiştir. Kendilerine ahrar diyenler ademi merkeziyetçilerle birleşerek sokakları karıştırıp, istikrarsız bir ortam oluşturulmuşlardır.

31 Mart olayından sonra Osmanlı Devleti savaşlara girmiştir. Savaşlardan sonra Birinci Dünya Savaşı başlamıştır. Osmanlı Devleti, savaştan yıkılarak çıkmıştır. 31 Mart olayından sonra 33 yıllık direniş hızla eriyerek Osmanlı Devleti yıkılmıştır. Ardından Türkler yeni bir devlet kurmuşlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ÖZnur dedi ki:

    31 mart olayı isyanının nedenleri konusunu araştırırken bir de bu siteye bakayım dedim her zamanki gibi yanılmadı ve yine bana ödev yaparken çok ama çok yardımcı oldunuz.

Yorum Yaz