Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

23 Nisan Niçin Bayram Olarak Kutlanır?

Bu yazımızda 23 Nisan niçin bayram olarak kutlanır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu üzerine yeniden işgal hareketleri başlatmak için saldırıya geçen düşman birlikleri halkın mukavemeti ile karşılaşarak Milli Mücadele’nin başlamasına neden olmuşlardır.

Milli Mücadele yıllarında, savaştan çıkan ve yüzbinlerce kayıp veren Osmanlı Devleti’nde hükümet siyasi ve idari olarak zayıf bir durumdaydı. Milli Mücadele’nin örgütlenmesi için Anadolu’ya çıkan asker ve bürokratlar İstanbul Hükümeti’ne karşı Ankara Hükümeti’ni kurdular.

Milli Mücadele yıllarının başlarında yayınlanan bildiriler ve yapılan kongreler sonunda Ankara’da bir meclis kuruldu. Dualarla açılan meclis, Milli Mücadele’yi perçinlemek için bir girişimdi. 23 Nisan 1920 gününde kurulan Büyük Millet Meclisi, Ankara Hükümeti’nin merkezi olmuştur.

Bu nedenle 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak her sene kutlanmaktadır. Meclisin açılışı, milletin egemenliğinin somut bir simgesi olarak kabul edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. beyza dedi ki:

  çünkü 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı o yüzden kutluyoruz.

 2. Selenay dedi ki:

  23 Nisan neden kutlanıyor kompozisyon yazmam lazımdı bu yazı sayesinde hem bilgi dolu hem de etkileyici bir kompozisyon yazdım öğretmenim de beğenir inşallah.

  1. suleyman dedi ki:

   kac yasındasın

Yorum Yaz