Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2020

19. Yüzyıl Osmanlı Mahkemeleri

osmanlı devleti mahkemeleri hukukbilgimOsmanlı Devletinin hukuki yapısına da “Osmanlı Hukuku” denir. Osmanlı Devleti çok uluslu bir yapıydı ve bu çok uluslu yapının özellikleri Osmanlı Hukukuna da yansımıştır; hukuk kuralları da çok kültürlülüğe uygun olarak düzenlenmiştir ve bunun sonucunda da Osmanlı’da hukuk anlayışı; şer’i ve örf’i olmak üzere iki grup şeklinde oluşmuştur.

Şer’i Hukuk sisteminde İslam dinini temel alarak düzenlenen kanunlardır. Şer’i hukuk kaynak olarak; Kur-an, sünnet, icma ve kıyası almaktadır. Şer’i hukuk işleyişinden Kazasker sorumlu idi. Osmanlı Devletinde yargı organında bulunan kadılar da Kazaskerler tarafından tayin ediliyordu. Bu kadılar devletten maaş almıyordu sadece davalardan aldıkları haraçlar ile geçimlerini sağlıyorlardı.

Örfi Hukuk sisteminde İslam dininin kabulünden önce kullanılan töre kurallarının İslam dinine ters düşmeyecek şekilde düzenlenerek hukuk sisteminde kullanılması ile oluşuyordu. Padişahın çıkarmış olduğu yönetim, maliye ve ceza gibi konulardaki kanunlar da örfi hukuk kapsamına giriyordu. Ancak örfi hukuk kuralları hazırlanırken yine de İslam dini temel alınıyordu ve kanunların İslama aykırı olmamasına dikkat ediliyordu. Bu hukuk sisteminde yasama yetkisi ile padişaha aitti.

19. Yüzyılda Osmanlı Adliye Teşkilatındaki Mahkemeler Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz