Kerbela Olayı Nedir Kısaca

uzumcu02

uzumcu02Peygamber efendimiz vefat ettikten sonra ümmeti arasında bir çok söylentiler dolaşmaya başlamıştır. Bu dönemlerde Yezid halifeliğe geçince aynı babası Muaviye gibi Hz. Peygamber’in getirdiği İslamiyet’i kökten değiştirmek istemiştir ve bu konuda halka bir çok baskı ve işkence yapmıştır.

Bu durumdan Küfe halkı son derece rahatsız olmaya başlamıştır ve Hz. İmam Hüseyin’e her gün sayısız mektup yazarak Yezid’ten kurtulmak istediklerini söylemişlerdir. Bunun üzerine Hz. İmam 70 kişi ile birlikte Küfe’ye gitmiştir.

Yezid, öncelikle elçi olarak gelen Hz. İmam Hüseyin’in amcasının oğlu Müslim’i öldürtmüştür. Halkın gözü daha da korkmaya başlamıştır. Ardından Hz. İmam Hüseyin ve yakınları Muharrem ayının ilk gününde Kerbela’da esir edilmişlerdir. Fırat nehrinin dolaylarında olmalarına rağmen esirlere su içmeleri yasaklanmıştır. Muharrem ayının 10. gününde Hz. İmam Hüseyin, Yezid’e biat etmeyi yine reddetmiştir ve İmam Hüseyin’e ok atılmıştır ve böylece ortada bir çatışma meydana gelmiştir.

Bu çatışmada Hz. İmam’ın oğulları, kardeşi, yeğenleri ve diğer yakınları tek tek şehit olmuştur. Hz. İmam Hüseyin, tüm sevdiklerinin gözünün önünde ölmesine tanık olmuştur. En sonunda ise Hz. İmam Hüseyin 33 mızrak ve 34 kılıç darbesi ile Şimr adında bir asker tarafından başı kesilerek şehit edilmiştir. Bu nedenle Kerbela olayı Alevilerin, Şiilerin ve Sünnilerin hala kanayan bir yarasıdır.

Kerbela Olayı Nedir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

2 yorum

  1. “Bu dönemlerde Yezid halifeliğe geçince aynı babası Muaviye gibi Hz. Peygamber’in getirdiği İslamiyet’i kökten değiştirmek istemiştir”
    Size ne oluyor da Hz. Peygamber (as.) in vahiy katibi olan ve bir çok hayra sebep olan Hz. Muaviye hakkında İslamiyeti kökten değiştirmek istemiştir diye iftira edersiniz?
    Sahabeler arasında ki olaylara ahkam kesmek ve şu haklıdır şu haksizdir demek size mi düştü ? Önce edeb öğrenip haddinizi bilin..

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.