Eskiden Kapıların Ahşaptan Yapılmasının Sebebi Nedir

bungalo-ahsap-ev(4)

bungalo-ahsap-ev(4)İnsanlık tarihinde en eski yapı malzemelerinden birisi de ahşaptır. Eski zamanlardan beri de Türkler tarafından ahşap oldukça sık ve yaygın olarak kullanılmıştır ve hala da kullanılmaktadır. İstanbul’un Safranbolu, Beypazarı gibi illerinde ahşap malzemelerle yapılan kapılar çok sık kullanılmıştır.

Eskiden kapıların ahşaptan yapılmasının temel nedeni ise ahşap malzemelerin yangına dayanıklı olmasıdır. Çünkü ahşap yapılar sert yapıdadır bu nedenle de yangına karşı dayanıklıdır ve kömürleşme özelliklerinden dolayı da sık sık kullanılan bir malzeme olmuştur.

Ahşap malzemesi aynı zamanda sert ve şiddetli doğa olaylarına ve depreme karşı dayanıklıdır. Bu nedenle de elektrik ve iletişim hatları, ahşam köprüler gibi alanlarında 40-50 yıl dayanıklılık göstermektedir.

Ahşap malzemesinin mekanik özellikleri diğer maddelere göre daha farklıdır. Ahşap; daha fazla taşıma gücüne sahipken aynı zamanda eğilme bükülme direnci, ısı değişiklikleri daha dayanıklıdır ve ahşap ısı gördüğünde boyut değiştirmez. Bu nedenle de kapı ve pencereler için en çok kullanılan ve tercih edilen yapı malzemesi ahşaptır.

Eskiden Kapıların Ahşaptan Yapılmasının Nedeni Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.