Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Nisan 2018

Teknoloji İnsanı Mutlu Mu Eder Mutsuz Mu Münazara

Bu yazımızda teknoloji insanı mutlu mu eder mutsuz mu münazara kısaca olarak bilgi aktaracağız.

*Teknoloji, insanların dünyada yaşamaya başladığı günden itibaren var olan bir şeydir. Barınmak, beslenmek ve korunmak için aletler ve inşalar ortaya koyan insanlar, teknik anlamda ilk ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Haliyle hayatta kalmayı başaran insan mutludur.

 

. Teknolojinin varlığı bir gerçektir. Bu gerçekliğin dışına çıkmadan zararlı taraflarından nasıl korunmamız gerektiği, mutluluğumuza etki eder. İlkel zamanlardan konu açacaksak, kesici aletler en ilkel temel teknolojiyi gösterir. Peki, bu kesici aletlerin, yanlış insanların elinde olması, mutluluk getirir mi, tabi ki getirmez.

*Teknoloji bir araçtır. Bu aracı mutlu olmak için kullanmak, psikolojik, fizyolojik ve biyolojik olarak insanların elindedir. İnsan mutlu olmak istediği için hayatına devam eder. Mutlu olmak, tatmin olmaktır. Bu da bağlılık demektir. Akıl en bağlayıcı unsurdur. Bu bakımdan aklın geliştirdiği teknoloji felsefi olarak mutluluk getirir.

. Bir teknolojinin elbette ki mutsuzluk getirmesi için tasarlanması mümkün değildir. Teknoloji aracının meydana getirdiği sonuçlar insanı mutsuz etmektedir. Günümüzde, özel hayatın gizliliği, mahrem bilgilerin gizliliği, sırların ifşası gibi sorunlar insan neslini dejenere etmektedir.

*Dejenerasyon her alanda gerçekleşmektedir. Teknolojiyi olumlu kullanmak, yararlı kullanmak insanların erdem etiği ile ilgilidir. Eğitim ve öğretim bunun için vardır. Okullar bunun için kurulmaktadır. Etik ve ahlak olgusu yerleşik hale gelmemişse insanı her şey mutsuz edebilir, bunun teknikle teknolojiyle alakası yoktur.

Teknoloji İnsanı Mutlu Mu Eder Mutsuz Mu Münazara Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. hilmi dedi ki:

  hazırlayanların eline sağlık, kısa ve tam istediğim gibi olmuş ödevimi bitirdim sayenizde. son olarak bence teknoloji insanı mutlu eder, oyun oynarız çünkü :)

 2. Bukre dedi ki:

  Teknoloji insanı mutlu eder konulu bir münaza yapacağız. Bu yazıdan bir çok bilgi aldım ve bence bu bilgiler ile sayenizde münazarayı biz kazanacağız. :)

  1. mine dedi ki:

   biz kazandık hem de eze eze :)

Yorum Yaz

e okul