Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ekim 2017

Tarih Araştırmalarında Objektifliğin Sağlanmasının Koşulları

Toplumların geçmişte yaşamış olduğu olayları, savaşları ve antlaşmaları yer ve zaman unsurları dahilinde neden ve sonuç ilişkisi ile araştıran bili dalının adı Tarih bilim dalıdır.

Tarih biliminde araştırma yapan bilim adamlarının bu araştırmalar sırasında uyması zorunlu olan bir çok husus vardır ki bu hususların başında “Objektiflik” gelmektedir. Çünkü tarih bilim adamları yaptıkları çalışmalarda ve araştırmalarda objektif yani tarafsız olmak zorundadırlar. Çünkü eğer araştırmacı kişi araştırmalarını tarafsız yani objektif olarak yapmaz ise ortaya çıkan tarihe dair bilgiler de kesin ve net olmayacaktır.

Tarih araştırmalarında objektifliğin sağlanmasının koşulları öncelikle hangi dönemin hangi olayı üzerinde çalışma yapılıyor ise o dönemin özellikleri, koşulları hatta iklim özellikleri bile göz önünde bulundurulmalıdır ve araştırmacı kendi duygu ve düşüncelerini bir kenara bırakarak o dönemin şart ve koşullarına göre çalışmalarını yapmıştır. Çünkü her olayın oluşum evreleri o zamanki şartlardan etkilenmektedir ki her olay farklı koşullarda farklı çevrelerde farklı sonuçlar doğurabilmektedir.

Tarih Araştırmalarının Özellikleri Hakkındaki Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları