TEOG Yüzdelik Dilim Nedir

Seviye Belirleme Sınavı TEOG tercihleri 15-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. Görüleceği üzere süre oldukça kısıtlı ve tercih yapacak olan öğrencilerin işi bir hayli zor. Çünkü yanlış yapılacak tercihler sonrası Anadolu Lisesine yerleşememe gibi bir durum ortaya çıkar. İşte bu noktada yüzdelik dilim olayını iyi çözmek gerekiyor. Peki yüzdelik dilim nedir, SBS tercihlerini yüzdelik dilime göre nasıl yapacağız.

teog yorumlar

2017 TEOG sonuç belgenizde il içi ve Türkiye geneli olmak üzere 2 tane yüzdelik dilim bölümü var. Bu yüzdelik dilimler sizin başarı durumunuzu gösteriyor. Örnek olarak yüzdelik dilimi ” %6 ” olan bir öğrencinin Türkiye başarı sıralamasını yaklaşık olarak hesaplayalım hemen.

TEOG’a yaklaşık 1 Milyon 200 bin aday girdi. Bu arkadaşımızın yüzdelik dilimi 6 olduğu için. 6 ile (1 Milyon 200 bini) çarpıp yüze böleceğiz. Bu işlemi yaptığımızda arkadaşımızın Türkiye Başarı sıralamasının yaklaşık 72 bin olduğunu buluruz. Aynı şekilde eğer hesaplamayı sadece kendi girdiği ilin toplam öğrenci sayısıyla ve yüzdesiyle hesaplasaydık orda da il geneli başarı sıralamasını bulurduk.

Tercih Yaparken Hangi Yüzdelik Dilime Bakacağız

TEOG tercihi yaparken genel yüzdelik dilime bakarak tercih yapacağız. Haliyle bizim il geneli yüzdelik dilimle işimiz yok. Yukarıdaki hesaplamayı tekrar hatırlayacak olursak % 6’lık bir öğrencinin yaklaşık 72 bininci sırada olduğunu bulmuştuk. Ortalama değerlerle bakarsak her bir yüzdelik dilimde yaklaşık 12 bin öğrenci var. Bu demek oluyor ki : Genel yüzdelik dilimi %1 olan öğrenci ile %2 olan öğrenci arasında yaklaşık 12 bin kişilik fark var. İşte tercih yaparken bu farkı göz önüne almakta büyük yarar var.

Puana mı Bakacağız Yoksa Yüzdelik Dilime mi ?

Puanlar kesinlikle sizleri yanıltır. Bizim tavsiyemiz yüzdelik dilimden hareketle tercihlerinizi yapın. Peki Nereden bulacağız bu yüzdelik dilimleri diye soracak olduğunuzu duyar gibiyim. (Bütün Liseleri TEOG Yüzdelik Dilimleri ve Puanları) linkine tıklayarak geçen yıl hangi lise yüzde kaç dilimdeki öğrenciyi almış bunu görebilirsiniz. Biz derszamani.net olarak öğrencilerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. TEOG tercih sürecinde tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

Bütün Liselerin Yüzdelik Dilimleri İçin Tıklayın

TEOG Yüzdelik Dilim ve Tercihlerle İlgili Olarak Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

245 Yorum Yapılmış “TEOG Yüzdelik Dilim Nedir

 1. arkdaşlar yüzdelik dilim nasıl hesaplanıyo yani ne demek bide yüzdelik dilim 13,23 olursamı daha iyi yoksa 67,34 mesala böle olursamı dah iyi yani ne oluyor biri bana cevap verirmi lütfn nolur

 2. bakarmıısnız benim yüzdelik dilimim 17,77 istedigim yer 19 genel yüzdeligi ve 48 kişi alıyor girebilirmiyim???

 3. ARKADAŞLAR BENİMDE BİR SORUM VAR YÜZDELİK DİLMİM 20 GENE 22 GİRECEĞİM OKUL YÜZDE 22,78 FLN ALIYOR GİREBİLİRMİYİM SİZCE

 4. benim yüzdem 23.18 bi lise anadolu 31 buraya girebilir miyim?birde buraya sağlık lisesine yeni 2 tane bölüm açıldı anestezi ve radyoloji yüzdelik veyz puanları belli deyil tutabilr mi bunlar?lütfen hemen cevap:)

 5. Ya bişey sorucam bn il içinden tercih yapıcamda yınede okulların yazan dilimleri il yuzdelik dilimi midir yoksa genel yüzdelik dilimimidir LÜTFEN ACİL CEVAP VERİNNNN

 6. siz bu yüzdelikleri genele göre mi yoksa ile göre mi yapıyosunuz kafama takıldı lütfeen yanıtlayın arkadaşlarımmm…

 7. arkadaşlar benim puanınm 357.456 yüzdelik dilim 20.10 istediğim okulun puanı 394 yüzdelik dilimi 20.42 girebilirmiyim sizce yardımcı olurmusunuz allah aşkına ?

  1. belki istediğin liseye ğidersin ama saglık meslek liseside olabilir cokk şanslısın ben cook istedim ama saglık meslek lisesini ama olmadıı

 8. benim yüzdeliğim 8.55 istedim okul geçen yıl 9.23 ile almış kontenjanı 150 sizce girermiyim ilk sıraya yazdım tercihlerde

 9. ARKADAŞLAR BENİM YÜZDELİĞİM 15,34.GİRMEK İSTEDİĞİM OKULUN YÜZDELİĞİ İSE 8.KONTENJANI 170.SİZCE GİRER MİYİM?BEN NE OLUR NE OLMAZ DİYE İLK TERCİHİME YAZDIM.YORUMLARINIZI BEKLİYORUM LÜTFEN :)

 10. arkadaşlar benim istediğim okul puanı ile kendi puanım arasında 34 puan fark var ama yüzdelik dilimleri aynı girebilirmiyim sizce ? lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  1. EVET GİRERSİN.ÇÜNKÜ PUANLAR O KADAR ÖNEMLİ DEĞİL.YÜZDELİK DİLİMİ ÖNEMLİ.ONA GÖRE TERCİHİNİ YAP.

  1. cnm bnm bhen kabatasin muduruyem daha dorusu mudiresi bence yuzde yuz girersin hatta bizim okulu bile dusunebilirsin .

 11. Benim genel yüzdeliğim % 6.09 girmek istediğim okul burak bora kontenjanı 150 yüzdeliği %0.50 falan sizce tercihlerimin ilk sırasına yazsam tutarmı yada yedeklerden girermiyim lütfen cevap yazın çok tereddütlüyüm

    1. Benimde yüzdelik dilimim 5,86.Şehremini ya da Çemberlitaş Anadolu’yu istiyorum.İkisinden birisi tutar mı ?

     1. İlk sıralara yazarsan tutma ihtimali var. Bende üsküdar çağrıbeyi yazıcam inşallah tutar.

     2. Kardeş o okul fazla rağbet görmezse o okulu yedeklerden kazanabilirsin.O okulu ilk tercihine yaz.Allah gönlümüze göre verir.İnşallah o okulu kazanırsın.

     3. dogan kolejinin muduruyum ben . sizi okulumuzda gormekten buyuk bir arz duyarim .okulumuzla ilgili merak ettiklerini (216) 341 04 17 buradan sorabilirsin . yogun ilgiden dolayi acamayabiliriz surekli ararsiniz haz duyarim.

    1. Çağrıbey için demiştir kardeşim Burak Bora için ihtimal yok.İnşallah istediğimiz liseler olur .

 12. hocam meraba ben bilge benim yuzdelik dilimim 6,92 girmek istediğim okulun geçen seneki dilimi 6,14 kontenjanı 204 sizce girebilirmiyim cevaplarsanız çok sevinirim hocam.

 13. Bnm yüzdelik dilimim 8,3 yazıyo sonuç açıklama sayfasında il yüzdeliğim 8,03 yani genel yüzdelik 8,30 olarak mı geçio kafam karıştı lütfen cevap

 14. Hocam benim istediğim okulun yüzdelik dilimi 17,11 ama benimki 17,87 kontenjanı da 180 sizce girermiyim lütfen acill cevaplarsanız kaç gündür yazıyorum

 15. hocam benim yüzdelik dilimim 20.75 bana önerebileceğiniz bir Anadolu sağlık meslek lisesi var mı acaba? =)

  1. olum sen kimsin küfürlü konuşuyorsun ben küfürü ağzıma almam küfür etme lan sıçarım ağzına o.ç. küfür etme bi daha oldumu oğlum bak git koddumu ottuttururum Ankara’lıyım ince su çocuğundan taam mı

 16. sbs gerçekten çok zordu ya bu ne yaktılar bizi allahtan genel yüzdelik dilimim yüzde 9 1ya da 2 tane fen gelio gerisini sağlığa vermeyi düşünüom

 17. lütfen arkadaşlar bi cevap verin benim yüzdelik dilimim 9,45 istediğim okul 10,74 sizce girebilir miyim

 18. hocam yüzdelik dilimim 3.39 yüzdelik dilimi 2.60 olan bir liseye girme ihtimalim var mı kontenjanı 90. tercih yapacağım acil yardımcı olursanız sevinirim.

 19. ALLAHIM herkes istediği yeri kazansın yarabbim.arkadaşlar öncelikle sizinde sorularınız var benimde şunu sorucam yüzdeliğim 7.80 yüzdeliği 7.35olan liseye gidebilirmiyim???

 20. Öncelikle değerli arkadaşlarım ve öğretmenlerim bu yıl sbs zordu bizlerde tercih konusunda zorlanıyoruz.

  Benim genel başarı yüzdeliğim 7.70 istediğim okul 7.35 bu okula gidebilirmiyim yanıtlarınızı sabırsızlıkla bekliyor olucam.

  Yanıtlayan herkesin istediği lise tutsun benim ve benim gibi düşünün arkadaşlarımda istediği yeri başarıyla tuttursın

  Ramazan ayında oruç tutanlara sabır ver yarabbim arkdaşlarımın hakkını yiyorsam eğer affet yarabbim
  İstediğim lise ve sbs ye girmiş arkadaşlarımda gideceği okullarda başarılı ve kesin girmeyi elde etsinler
  Amin Amin Amin

 21. Arkadaşlar ben burak sizden ricam 7.70 benim yüzdeliğim 7.37 olan liseye gidermiyim kontejan 170 kişi acaba girebilirmiyim hocalarım….cevaplar :) :) :)

Bir Cevap Yazın

Top