TEOG Yüzdelik Dilim Nedir

Seviye Belirleme Sınavı LGS tercihleri 15-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. Görüleceği üzere süre oldukça kısıtlı ve tercih yapacak olan öğrencilerin işi bir hayli zor. Çünkü yanlış yapılacak tercihler sonrası Anadolu Lisesine yerleşememe gibi bir durum ortaya çıkar. İşte bu noktada yüzdelik dilim olayını iyi çözmek gerekiyor. Peki yüzdelik dilim nedir, SBS tercihlerini yüzdelik dilime göre nasıl yapacağız.

teog yorumlar

2017 LGS sonuç belgenizde il içi ve Türkiye geneli olmak üzere 2 tane yüzdelik dilim bölümü var. Bu yüzdelik dilimler sizin başarı durumunuzu gösteriyor. Örnek olarak yüzdelik dilimi ” %6 ” olan bir öğrencinin Türkiye başarı sıralamasını yaklaşık olarak hesaplayalım hemen.

LGS’a yaklaşık 1 Milyon 200 bin aday girdi. Bu arkadaşımızın yüzdelik dilimi 6 olduğu için. 6 ile (1 Milyon 200 bini) çarpıp yüze böleceğiz. Bu işlemi yaptığımızda arkadaşımızın Türkiye Başarı sıralamasının yaklaşık 72 bin olduğunu buluruz. Aynı şekilde eğer hesaplamayı sadece kendi girdiği ilin toplam öğrenci sayısıyla ve yüzdesiyle hesaplasaydık orda da il geneli başarı sıralamasını bulurduk.

Tercih Yaparken Hangi Yüzdelik Dilime Bakacağız

LGS tercihi yaparken genel yüzdelik dilime bakarak tercih yapacağız. Haliyle bizim il geneli yüzdelik dilimle işimiz yok. Yukarıdaki hesaplamayı tekrar hatırlayacak olursak % 6’lık bir öğrencinin yaklaşık 72 bininci sırada olduğunu bulmuştuk. Ortalama değerlerle bakarsak her bir yüzdelik dilimde yaklaşık 12 bin öğrenci var. Bu demek oluyor ki : Genel yüzdelik dilimi %1 olan öğrenci ile %2 olan öğrenci arasında yaklaşık 12 bin kişilik fark var. İşte tercih yaparken bu farkı göz önüne almakta büyük yarar var.

Puana mı Bakacağız Yoksa Yüzdelik Dilime mi ?

Puanlar kesinlikle sizleri yanıltır. Bizim tavsiyemiz yüzdelik dilimden hareketle tercihlerinizi yapın. Peki Nereden bulacağız bu yüzdelik dilimleri diye soracak olduğunuzu duyar gibiyim. (Bütün Liseleri LGS Yüzdelik Dilimleri ve Puanları) linkine tıklayarak geçen yıl hangi lise yüzde kaç dilimdeki öğrenciyi almış bunu görebilirsiniz. Biz derszamani.net olarak öğrencilerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. LGS tercih sürecinde tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

Bütün Liselerin Yüzdelik Dilimleri İçin Tıklayın

LGS Yüzdelik Dilim ve Tercihlerle İlgili Olarak Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

73 yorum

 1. arkdaşlar yüzdelik dilim nasıl hesaplanıyo yani ne demek bide yüzdelik dilim 13,23 olursamı daha iyi yoksa 67,34 mesala böle olursamı dah iyi yani ne oluyor biri bana cevap verirmi lütfn nolur

 2. benim yüzdem 23.18 bi lise anadolu 31 buraya girebilir miyim?birde buraya sağlık lisesine yeni 2 tane bölüm açıldı anestezi ve radyoloji yüzdelik veyz puanları belli deyil tutabilr mi bunlar?lütfen hemen cevap:)

 3. ARKADAŞLAR BENİM YÜZDELİĞİM 15,34.GİRMEK İSTEDİĞİM OKULUN YÜZDELİĞİ İSE 8.KONTENJANI 170.SİZCE GİRER MİYİM?BEN NE OLUR NE OLMAZ DİYE İLK TERCİHİME YAZDIM.YORUMLARINIZI BEKLİYORUM LÜTFEN :)

 4. Benim genel yüzdeliğim % 6.09 girmek istediğim okul burak bora kontenjanı 150 yüzdeliği %0.50 falan sizce tercihlerimin ilk sırasına yazsam tutarmı yada yedeklerden girermiyim lütfen cevap yazın çok tereddütlüyüm

 5. hocam meraba ben bilge benim yuzdelik dilimim 6,92 girmek istediğim okulun geçen seneki dilimi 6,14 kontenjanı 204 sizce girebilirmiyim cevaplarsanız çok sevinirim hocam.

  • olum sen kimsin küfürlü konuşuyorsun ben küfürü ağzıma almam küfür etme lan sıçarım ağzına o.ç. küfür etme bi daha oldumu oğlum bak git koddumu ottuttururum Ankara’lıyım ince su çocuğundan taam mı

 6. ALLAHIM herkes istediği yeri kazansın yarabbim.arkadaşlar öncelikle sizinde sorularınız var benimde şunu sorucam yüzdeliğim 7.80 yüzdeliği 7.35olan liseye gidebilirmiyim???

 7. Öncelikle değerli arkadaşlarım ve öğretmenlerim bu yıl sbs zordu bizlerde tercih konusunda zorlanıyoruz.

  Benim genel başarı yüzdeliğim 7.70 istediğim okul 7.35 bu okula gidebilirmiyim yanıtlarınızı sabırsızlıkla bekliyor olucam.

  Yanıtlayan herkesin istediği lise tutsun benim ve benim gibi düşünün arkadaşlarımda istediği yeri başarıyla tuttursın

  Ramazan ayında oruç tutanlara sabır ver yarabbim arkdaşlarımın hakkını yiyorsam eğer affet yarabbim
  İstediğim lise ve sbs ye girmiş arkadaşlarımda gideceği okullarda başarılı ve kesin girmeyi elde etsinler
  Amin Amin Amin

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.