Ordu Millet Kavramı Anlayışı Nedir Açıklayınız

Ordu Millet Kavramını Açıklayınız, Ordu Millet Anlayışı Ne Demek Kısaca

Ordu Millet Kavramı Sizde Neler Çağrıştırıyor

Askeri birliklerin tümünü barındıran kavrama ordu denir. Günlük konuşmada silahlı kuvvetler manasında da kullanılabilir. Ülkenin silahlı gücünü temsil eden bir kavramdır. Özellikle Türk devletlerinde tarih boyunca güçlü ordular olmuştur. Türk tarihinin en uzun süreli devleti olan Osmanlı, güçlü ordusu sayesinde 600 yıldan fazla bir süre ayakta kalmış ve en güçlü döneminde üç kıtaya hükmeden bir süper güç olmuştur.

Milletse aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında tarih, dil ve kültür birliği olan toplumlardır. Barındırdıkları çoğunluğa ait etnik kökene göre isimlendirilir. Mesela Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip olduğu millete Türk Milleti denir. Her toplum millet olamaz. Bir toplumu millet olarak kabul edebilmek için ortak bir dil, ortak tarihi geçmiş ve birlikte yaşam inancının olması gerekir. Çünkü insanlar toplum içinde ortak dil ve kültür birliğiyle yaşamak isterse millet unsurunu oluşturabilir.

Ordu-millet kavramı Türk devletlerinde ortaya çıkmış bir kavramdır. Doğan her Türk erkeği savaşçı özellikle kazandırılarak yetiştirilir. Türkler’de askerlik herhangi bir meslek değil, herkesin bildiği ve gerektiğinde uyguladığı bir kavram olmuştur. İşte bu nedenle Türk devletlerinde ordu-millet kavramı çıkmıştır. Çünkü milleti oluşturan unsur insan, aslında orduyu da oluşturan bir askerdir.

Ordu Millet Kavramı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

8 Yorum Yapılmış “Ordu Millet Kavramı Anlayışı Nedir Açıklayınız

  1. Çok güzel olmuş ama tam anlamını vermemiş o yüzden bi puan kırıyorum kaldı size (yazana) 9 PUAN!

Bir Cevap Yazın

Top