Polis Olmak İçin Hangi Okulları Bitirmek Gerekir

Polis Olmak İçin Hangi Okulları Okumak Gerekir ya da Polis Olmak İçin Hangi Okulları Bitirmek Gerekir açıklayalım.

Normal bir zamanda polis olmanın tek yolu polis kolejinde okuyup mezun olmaktır. Ancak eğer polis sayısında açık varsa veya daha fazla polise ihtiyaç duyuluyorsa belirli şartları sağlaması koşuluyla genel lise, teknik lise veya eşdeğer okullardan mezun insanlardan alım yapılabilir.

Devlet tarafından sağlık, bakım, barınma gibi ihtiyaçlar Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine sağlanır. Yine devlet tarafından nakit harçlık da askeri lise öğrencilerine denk biçimde bu öğrencilere verilir. Fakat evlenmeleri yasaktır ve evli olanlar zaten bu okullara alınmazlar.

Ancak bu okullarda devlet tarafından görülen bir yardımın bir bedeli de vardır. Bu öğrenciler mezun olduklarında mecburi hizmetten kaçarlar, görevlerinden istifa ederler veya gerek kendi gerek okulu tarafından meslekle ilişkisi kesilirse aldıkları öğrenim ödeneklerinin 4 katını geri ödemek zorundadırlar.

trafik polisi nasıl olunur

Polis Olmak İçin Yapılması Gerekenler Hakkında Sorularınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

15 yorum

  1. Ben ortaokul son sınıf okuyorum ve polis olmak istiyorum bunu için lise bitirmek gerekiyor lise fark etmiyormuş peki üniversite hangi okul olucak onu anlamadım…anlatırsanız sevinirim ?? ?

  2. polisligi kötü anlatıyorsunuz yuhh abi size liseyi okuyup polis olursunuz ama rüdbeli olmak istiyorsanız 4 yıllık ünversite okumalısınız ve ayriten polis kolejleri kalktı arkadaşlar artık yok

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.