Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Temmuz 2018

Ordu Millet Kavramı Anlayışı Nedir Açıklayınız

Ordu Millet Kavramını Açıklayınız, Ordu Millet Anlayışı Ne Demek Kısaca

Ordu Millet Kavramı Sizde Neler Çağrıştırıyor

Askeri birliklerin tümünü barındıran kavrama ordu denir. Günlük konuşmada silahlı kuvvetler manasında da kullanılabilir. Ülkenin silahlı gücünü temsil eden bir kavramdır. Özellikle Türk devletlerinde tarih boyunca güçlü ordular olmuştur. Türk tarihinin en uzun süreli devleti olan Osmanlı, güçlü ordusu sayesinde 600 yıldan fazla bir süre ayakta kalmış ve en güçlü döneminde üç kıtaya hükmeden bir süper güç olmuştur.

Milletse aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında tarih, dil ve kültür birliği olan toplumlardır. Barındırdıkları çoğunluğa ait etnik kökene göre isimlendirilir. Mesela Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip olduğu millete Türk Milleti denir. Her toplum millet olamaz. Bir toplumu millet olarak kabul edebilmek için ortak bir dil, ortak tarihi geçmiş ve birlikte yaşam inancının olması gerekir. Çünkü insanlar toplum içinde ortak dil ve kültür birliğiyle yaşamak isterse millet unsurunu oluşturabilir.

Ordu-millet kavramı Türk devletlerinde ortaya çıkmış bir kavramdır. Doğan her Türk erkeği savaşçı özellikle kazandırılarak yetiştirilir. Türkler’de askerlik herhangi bir meslek değil, herkesin bildiği ve gerektiğinde uyguladığı bir kavram olmuştur. İşte bu nedenle Türk devletlerinde ordu-millet kavramı çıkmıştır. Çünkü milleti oluşturan unsur insan, aslında orduyu da oluşturan bir askerdir.

Ordu Millet Kavramı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Nevzat dedi ki:

  Türk milletinin özellikle erkeklerinin belli bir yaşa geldiğin de T.S.K. Bünyesinde profesyonel olarak askerlik mesleğini icra eden subay,astsubay ve uzmanlardan almış olduğu Türk vatanını istiklal ve cumhuriyetini koruma ve kollamak için savaş sanatını öğrenme ve uygulama eğitimi sonucunda bedenen ama özellikle ruhen gelişen vatan,bayrak,sancak,kur-an,ezan,şehitlik,gazilik gibi değerlerin sevgisinin ve kutsallığının arttırarak güncel tutulması askerlik yapmayan kadınlarla sağlık nedeniyle yapamayan erkeklerde de bu maneviyatın milli eğitimle yüksek ve taze tutulması gerektiğinde her ferdin tereddütsüz vatan savunmasına katılması askerlik mesleğini yüce ve kutsal tutmasıdır ordu millet. Vicdanı ret bedelli askerlik vb..uygulamalar her ocaktan asker olmayı ve peygamber ocağını tanımayı o havayı almayı engellediği için ordu millet varlığını ilerleyen zamanda zayıflamakta hatta yok edebilmektedir.

 2. Aysu dedi ki:

  yapanlara teşekkür ediyorum, ordu millet kavramı kısa ve süper ben çok beğendim, bütün ödevlerime bu siteden bakıyorum 100 alıyorum :)

 3. Sena dedi ki:

  Ben bunu istemedim

 4. Sena dedi ki:

  Ben bunu istememistim

 5. Abdülkadir dedi ki:

  Bir ülkede yaşayan tüm vatandaşların din,mezhep,cinsiyet ayırmaksızın asker olmasıdır…
  Yani eli silah tutan herkesin askere cephelere gitmesidir vesselam…

 6. defne yıldız dedi ki:

  süper site çok beğendim artık ödevlerimi burdan yapıcam

 7. Ayşe dedi ki:

  Benim aradığım şey bu değil

  1. İsimsiz ziyaretci dedi ki:

   Benimde

 8. harıka dedi ki:

  coooooook iyi olmus, biraz uzun olmus ama cooook iyi puan : 100%
  saol

 9. Beyhan Acar dedi ki:

  Çok güzel olmuş ama tam anlamını vermemiş o yüzden bi puan kırıyorum kaldı size (yazana) 9 PUAN!

 10. burak dedi ki:

  Teşekürler güzel bir site kaydolmayı düşünüyorum.

  1. zerda dedi ki:

   Ben bunu sormadim

 11. elif dedi ki:

  iyi teşekürler

Yorum Yaz