Hıçkırık Nasıl Geçer

Hıçkırık nasıl geçer, hıçkırık nasıl kesilir yolları nelerdir

Zaman zaman tutulduğumuz hıçkırık öyle boyutlara ulaşır ki bu durumdan kurtulmak için ne yapacağımızı şaşırırız. Herkesin kendine göre bir hıçkırık geçirme yöntemi vardır. Kimi nefesini tutar, kimi tek ayağının üstünde zıplar. Peki bu yollardan hangisi daha etkili ya da hıçkırığı geçirmek için başka neler yapılabilir?

hıçkırık

Bizleri rahatsız edecek boyutlara ulaşabilen hıçkırık aslında  göğüs boşluğu ile karın boşluğumuz  arasında kalan diyaframın irademiz dışında kasılmasına verilen isimdir. Diyafram geniş ve yayvan bir kastır. Bu kas bazen isteğimiz dışında kasılarak ani biten bir nefes alışa sebep olur. Nefes alma esnasında ses tellerimiz kapandığından, gırtlaktan çatlayan bir ses çıkar, işte bu ses hıçkırık olarak adlandırılır.

Hıçkırık için denenebilecek yollardan ilki bir bardak ılık suyu nefesinizi tutarak yavaş yavaş içmektir. Bu işlem şikayetinizi geçirmezse bir bardak soğuk suyu yavaş yavaş içmeyi deneyin.

Hıçkırığı geçirmek için bir kaşık tozşekeri kuru kuru yutanlar da var. Nefesinizi yavaş yavaş alıp bırakmak ya da dizleri karın bölgesine çekerek oturmak da hıçkırığı geçirmek için denenebilecek diğer yöntemlerden.

Hıçkırığın sebebi nedir ?

Fazla yemek yemek ve tamamen dolu mide hıçkırığa neden olabilir. Hıçkırığın diğer sebepleri ise şöyledir:

• Fazla ve hızlı yemek yemek,
• Çok fazla alkol tüketmek,
• Çok fazla hava yutmak,
• Sigara içmek,
• Midede meydana gelen ani sıcaklık değişimi örneğin çok sıcak ya da soğuk sıvıların tüketilmesi,
• Stres ve duygusal değişimler.

Hıçkırık ne kadar zaman sürer

Hıçkırık; genellikle birkaç dakika içinde kesilir, en fazla birkaç saat sürer. Nadir olarak rastlanan ve inatçı hıçkırık olarak da bilinen hıçkırık türünde ise yakınmalar kimi zaman ayları bulabilir. Bu inatçı hıçkırık; uykusuzluk, yorgunluk ve kilo kaybı olarak kendini gösterebilir. İnatçı hıçkırığın altında başka bir neden olabilir. Bu sebeple inatçı hıçkırık durumlarında doktora görünmekte fayda vardır.

Hıçkırık nasıl geçer

Çoğunlukla hıçkırık, birkaç dakika içinde kendiliğinden kaybolur. Fakat birkaç saat süren ve kesilmeyen hıçkırıklar için işte evde yapabilecekleriniz:

• Derin bir nefes alarak nefesinizi tutun ve yavaşça 10’a kadar sayıp bırakın,
• Bir kese kağıdının içine belirli periyotlar ile nefes alıp verin,
• Hızlıca bir bardak soğuk su için,
• Bir çay kaşığı şeker ya da bal yiyin.

Sizlerden Gelen Alternatif Bir Yöntem:

Yere oturun biri arkanıza geçsin ve iki kulağınızı hava almayacak şekilde avuç içi ile bastırsın.Bir bardak suyu nefes almadan tek seferde için hemen hıçkırığınızın geçtiğini Göreceksiniz . (Kulaklar sıkıca bastırılmaz ise Geçmez)

İnatçı olarak uzun süren bir hıçkırığınız varsa ve aylarca geçmiyor ise bir doktora gitmenizde fayda vardır.

32 yorum

  1. Benim iki gündür geçmedi ama belli araliklarla gectigini farkettim sigara yaktiktsn hemen sonra başlıyor sanki bana sigara içme dercesine naptiysam geciremedim su ictim kuru ekmek yedim poşet denedim olmadi en son derin bi nefes aldim 10 kadar saydım sonra yavaş yavaş biraktim ve geçti tavsiye ederim

  2. Çok fazla derin bir nefes alın ciğerlerinize işlesin aldığınız nefes daha sinra 20 ye kadar nefesinizi tutun geçiyo 2 saattir gecmiyodu geçti bian poset flan denedim ise yaramadi

  3. Yere oturun biri arkanıza geçsin ve iki kulağınızı hava almayacak şekilde avuç içi ile bastırsın.Bir bardak suyu nefes almadan tek seferde için hemen hıçkırığınızın geçtiğini Göreceksiniz . (Kulaklar sıkıca bastırılmaz ise Geçmez) sonra da bana bir dua edin.

  4. 4 saattir hıçkırıyorum ne yapsam geçmedi nefesimi tuttum ballı su içtim acile gittim hava verdiler ve iğne oldum banamısın geçmedi halen daha sürüyor ne yapmalıyım başka

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.