Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mart 2018

Elektrik Kablosu Faz Nötr ve Toprak Hattı Renkleri

elektrikEvlerde, iş yerlerinde yani kısacası insanların yaşadığı tüm alanlarda elektrik tesisatı oldukça önemli ve gereklidir. Bu nedenle de elektrik tesisatı döşenirken kablo bağlantıları, prizler, fişler, soket değişimleri gibi işlemlerde kabloların doğru ve başarılı takıldığından emin olunmalıdır aksi takdirde en ufak bir hata sigorta atmalarına, elektrik çarpmalarına , cihazlarda elektrik kaçaklarına, yangın çıkmasına hatta bir çok can kaybına neden olabilmektedir.

Yukarı da saydığımız bu nedenlerden dolayı elektrik tesisatları alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Elektrik Prizi ve Kablo Renkleri:

Faz Kablosu Rengi: Bu kablolar genellikle kahverengi ya da siyah renktedir. Ancak bazı durumlarda bu kabloların gri olduğu da görülmektedir. Faz kablosunda “+” elektrik enerjisi bulunmaktadır.

Nötr Kablosu Rengi: Bu kablo açık mavi renkli bir kablodur. Bu kablonun enerjisi ise “-” enerjidir.

Toprak Kablosu Rengi: Bu kablo sarı ve yeşil çizgili kablolardır. İsminden de anlaşılacağı gibi bu kablolar toprak hattıdır. Toprak hattı olan bu kablolar elektrik kaçaklarının olduğu durumlarda elektrik çarpmalarını önlemektedir. Çünkü kaçak elektriği bu kablo toprağa iletir.

Elektrik Kablosu Faz Nötr ve Toprak Hattı Renkleri Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Arif dedi ki:

  Sarı yeşil hat bulunmuyor onun yerine kahverengi mavi ve siyah hatlar mevcut şofben bağlantısı yaparken nasıl yapmalıyım sofbendede mavi sarı yeşil ve gri bulunmakta

  1. Anonim dedi ki:

   gri kablo faz (kontrol kalemi ile bakıldığında yanan tabi kontrol etmekte fayda var) kablo olmalı,
   mavi nötr
   sarı yeşil ise topraklama

Yorum Yaz

e okul