Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Temmuz 2021

Kapitülasyonlar Hangi Padişah Döneminde Verildi

kapitulasyon5_2305Osmanlı Devleti döneminde yabancı ülkelere verilen ekonomik, adli, idari gibi hak ve ayrıcalıklara “Kapitülasyon” adı verilmektedir. Kapitülasyon kelimesi latince kökenli olan “baş, baş eğmek” anlamlarına gelmektedir. Yani kapitülasyon, teslim anlaşması anlamını taşımaktadır.

Osmanlı Devletinde ilk kapitülasyonlar Kanuni Sultan Süleyman döneminde Fransa’ya verilmiştir.

Fransa Kralı I. François’in Kutsal Roma-Germen imparatoru Şarklen’e esir düşmesi üzerine Fransa, Osmanlı Devletinden yardım talebinde bulunmuştur bunun üzerine de Osmanlı Devleti ile Fransa arasında doğrudan ilişki kurulmaya başlanmıştır. Bu olay üzerine Kanuni Sultan Süleyman döneminde Fransa’ya ilk kapitülasyonlar verilmiştir. Böylece kapitülasyonlar 1740 senesinde I. Mahmut ve XV. Louis arasında imzalanan bir anlaşma ile sürekli hale getirilmiştir ve bu anlaşma ile bir ticaret sözleşmesi haline gelmiştir.

Kurtuluş savaşı döneminde ise Sovyetler Birliği ile yapılan 28 Mart 1921 anlaşmasında yer alan 7. madde ile kapitülasyonlar geçersiz sayılarak kaldırılmıştır.

Ancak kapitülasyonlar tam anlamıyla Lozan Antlaşması ile uygulamadan kaldırılmıştır.

İlk Kapitülasyonlar Hangi Padişah Döneminde Verilmiştir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Cevabı hic tatmin edici bulmadim bu cevabi okuduktan sonra bu siteye olan guvenimide kaybettim lütfen bir isi ya doğru dürüst yapin yada hiç yapmayin ben de seviniyordum istediginiz soruya aninda cevap buluyoruz diye

  2. vildan dedi ki:

    elinize sağlık kapitülasyonlar hangi padişah döneminde başlamıştır proje ödevimi tamamladım.

Yorum Yaz