Dünyanın Yedi Harikası Nelerdir İsimleri

Yaşadığımız gezegende bir çok doğa ve yapay güzellik vardır. Bu yazımızda sizlere dünyanın yedi harikası neler konusunda bilgi vereceğiz.

Dünyanın-Yedi-HarikasıKEOPS PİRAMİDİ: Mısır’da bulunan keops pramidi, dünyanın yedi harikası içinde günümüze kadar gelebilen tek eserdir. Bu piramit, Mısır’ın 4. sülale devri hükümdarlarından Keops’un mezarıdır. 7

İSKENDERİYE FENERİ: Mısır’da iskenderiye limanının karşısında yapılan bir yapıdır. 135 metre yüksekliğinde olan bu fener, beyaz mermerden inşa edilmiştir. Tepesinde bulunan tunçtan yapılan büyük ayna ise 70 metre uzaklıktan görülmektedir.

BABİLİN ASMA BAHÇELERİ: M.Ö 605’ten itibaren 43 yıl boyunca tahtta kalan Kral Nebuchadnezzar tarafından yapılan bu eser; söylentilere göre Asur kraliçesi Semirramis tarafında yapılmıştır.

ARTEMİS TAPINAĞI: Bu tapınakta üpiterden düşen bir meteroit kutsal taşı olduğu söylenmektedir. Yüzyıllar boyunca tahrip olan bu tapınak defalarca restorasyon çalışmalarına girmiştir.

ZEUS HEYKELİ: Eski dönemlerde Yunanlıların “Tanrıların Kralı Zens” adlı bir büyük festivali vardı. Bu festivaller günümüzdeki olimpiyat oyunlarını andırıyordu. Bu oyunlardan yola çıkarak dikilen bir heykeldir.

KRAL MAUSOLEUS’UN MEZARI: Kraliçe Artemis tarafından eşi Mausoleus (Mozoles)’e yapılmıştır. Bu eser günümüze kadar gelememiştir. Fakat tarihçi bilim adamı Plinius’un söylemlerine göre bir resmi yapılmıştır ve burada bazı sikkelere ve anıt kabartmalarına rastlanmıştır.

RODOS HEYKELİ: Dor’lar Rodos’ta bir medeniyet kurduktan sonra en parlak dönemlerini M.Ö 3. asırda yaşadılar. Mısır ve Fenike ürünlerinin ticaretini yapıp zengin oldular. Akabinde Makedonya Kralı Demetrios ile yaptıkları savaşı kazanan Dor’lar, ilahları olan Helios’a şükranlarını göstermek için zafer anıtı olarak bu heykeli dikmişlerdir.

 

 

Dünyanın Yedi Harikası Nelerdir Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.