Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Duyunu Umumiye Nedir Kısaca

Günümüzde olduğu gibi Osmanlı Devleti döneminde de devletin işlerini yürüten bir çok birimi vardı. Yazımızda bu birimlerden birisi olan Duyunu Umumiye nedir kısa bilgi vereceğiz.

1881 ile 1939 seneleri arasında Osmanlı Devletinin diğer ülkelere olan borçlarını yani dış borçlarını takip eden ve düzenleyen kuruma Duyunu Umumiye adı veriliyordu.

II. Abdülhamit döneminde açılan Duyunu Umumiye’nin sözlükteki temel anlamı “Genel Borçlar” olarak geçmektedir. 1881 yılında bu kurum kurulduktan sonra Osmanlı Devletinin Mali ve ekonomik bir çok alanında etkisi olmuştur.

1854 yılından itibaren dış borçlanmaya giden Osmanlı Devleti, 1874 yılına gelindiğinde 15 ayrı ülkeden dış borç almıştı. Bu süre zarfı içinde ise 239 milyon lira borç olmasına rağmen hükümetin elinde sadece 127 milyon lira bulunmuştur. Osmanlı Devleti ilk borçlanmasını ise Kırım savaşı zamanında savaş giderlerini karşılamak amacıyla yapmıştır.

Lozan Antlaşması ile Duyunu Umumiye kurumunun vergi denetleme görevi son bularak yalnız borçların alacaklılara paylaştırılması görevi devam etmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu çöktükten sonra bu topraklardan kurulan yeni devletler ve Türkiye arasında bu borçlar paylaştırılmıştır ancak borcun büyük bir kısmı Türkiye’ye kalmıştır.

Duyunu Umumiye Nedir Özet Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz