Biyografi Türünün Özellikleri

Bu sayfamızda biyografi nedir sorusunun cevabını vererek biyografi türünün özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Herhangi bir sanat, spor, bilim ya da politika adamının doğumundan ölümüne kadar geçen süre içerisinde hayatını anlatan eserlere biyografi adı verilmektedir. Bir kimse kendi hayatını kendisi anlatırsa bu eserlere de otobiyografi adı verilmektedir.

Biyografiler genellikle herkes tarafından tanınan, ünlü kişiler hakkında kaleme alınmaktadır. Sıradan kimselerin yaşam öyküsü hiç kimsenin ilgisini çekmeyeceğinden ünlü olmayan kişiler hakkında otobiyografi kaleme alınmamaktadır.

Otobiyografilerde yazar genellikle nesnel bir tutum sergilemekte, gerçekleri çarpıtmamaya çalışmaktadır. Ünlü kişilerin hayatı hakkında kaleme alınan otobiyografiler belge niteliği taşımaktadır. Biyografinin temel amacı, biyografisi yazılan kişiyi tanıtmak, onun hakkında bilgi vermektir. Bu eserler biyografisi yazılacak kişilerin hayatı hakkında verilen bilgilerden ibaret değildir. Biyografi yazarı anlatıma kendi sanatını da katarak okuyucunun ilgisini canlı tutmaya çalışmaktadır.

Biyografi ve Otobiyografi Farkı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.